Topolánek to musí zkusit

Zleva: Petr Nečas, Mirek Topolánek a Alexandr Vondra, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vláda Mirka Topolánka schválila své programové prohlášení, se kterým v úterý vystoupí před poslanci s žádostí o důvěru. ODS nemá ve sněmovně zajištěnu potřebnou většinu hlasů. Přesto premiér nepovažuje hlasování za předem prohrané a chystá se ostatním stranám, kromě komunistů, vysvětlit ještě před hlasováním, co by vláda chtěla stihnout do předčasných voleb. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Zleva: Petr Nečas, Mirek Topolánek a Alexandr Vondra, foto: ČTK
Kabinet Mirka Topolánka by chtěl vládnout do června příštího roku. Pak by se měly konat předčasné volby. I v takovém krátkém časovém horizontu hodlá vláda realizovat některé programové cíle a iniciovat reformy, jejichž důležitost uznávají všechny strany. Mezi vládní priority patří lepší hospodaření státu, změny v soudnictví, nastartování důchodové reformy a boj s korupcí. Dokument do značné míry kopíruje dřívější programové dohody ODS s lidovci a zelenými. Podle premiéra Topolánka by námitky proti programu neměla mít ani sociální demokracie.

"Chceme i v tom omezeném mandátu realizovat celou řadu programových priorit, na kterých je podle nás politická shoda v rámci celého politického spektra."

Sociální demokraté už ale oznámili, že Topolánkovu vládu v žádném případě nepodpoří, protože prý není schopna spravovat stát. Podle předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka je úterní výsledek hlasování téměř jistý.

Jiří Paroubek a Petr Benda, foto: ČTK
"Bude to asi poprvé v dějinách České republiky, kdy nebude vyslovena důvěra vládě. Je to asi něco nového, co lidé zažijí. Myslím ale, že tato vláda k tomu přispěla ne zrovna profesionálním přístupem, protože hledala podporu tam, kde nebyla a tam, kde mohla být, tam ji nehledala. Takže ji v tuto chvíli nemá. Bylo by překvapivé, kdyby ji do 3. října získala. S velkou pravděpodobností ta vláda důvěru nezíská."

Vláda zřejmě nezíská ani hlasy lidovců. Ti se spíše přiklánějí k tomu, že v momentu, kdy sněmovna začne hlasovat, odejdou ze sálu. Naznačil to úřadující předseda strany Jan Kasal.

"Zdá se být jisté, že nebudeme spolu s komunisty a sociálními demokraty hlasovat aktivně proti vládě Mirka Topolánka. Zbývající prostor si necháváme pro rozhodnutí, zda vyjádříme toleranci tím, že snížíme kvórum nebo zvolíme nějaký jiný způsob."

Zelení o svém postoji definitivně rozhodnou v sobotu. Chtějí ale také záruku, že ODS neuzavře po říjnových senátních a komunálních volbách velkou koalici s ČSSD. Chtějí rovněž záruku, že ODS nebude prosazovat většinové prvky do volebního zákona. Každopádně, i kdyby lidovci a zelení vládu ODS podpořili, síly ve sněmovně dál zůstanou vyrovnány, což by k získání důvěry nestačilo. Vláda se ale o to musí pokusit. To si myslí i politolog Zdeněk Zbořil. Samotné programové prohlášení podle něj ale při tom nebude hrát téměř žádnou roli.

"Pokus pan Topolánek musí učinit, protože to je spíše zvyklost než povinnost. Samozřejmě je v mimořádně těžko pozici, protože se nebude rozhodovat jenom o obsahu programového prohlášení vlády. Tam jsou v podstatě body, se kterými by mohla souhlasit většina poslanců, ale bohužel mezi ODS a ostatními stranami stojí některé překážky, které se dají překonat, ale jsou tam také věci, které se jenom tak překonat nedají. Oni si už mezi sebou řekli tolik zlých slov, že zřejmě obsah programového prohlášení půjde úplně stranou a bude se jednat o to porazit sestavenou vládu za každou cenu."

Zdeněk Zbořil ale upozorňuje na některé signály, které by mohly naznačovat, že se už třeba připravuje nějaké jiné řešení ze současné situace. Zřejmě také proto prý představitelé zelených chtějí záruku, že po senátních a komunálních volbách nedojde k nějakému intenzivnímu jednání mezi ODS a ČSSD.