Sociální demokracie opět stáhla náskok ODS

Vývoj volebních preferencí politických stran v ČR, zdroj: ČTK
0:00
/
0:00

Sociální demokracie se dotahuje na ODS. Alespoň to ukázala volební prognóza společnosti Factum Invenio. Kdyby se volby konaly 25. října, ODS by mohla počítat se ziskem 28 procent hlasů, ČSSD by jich dostala 27 procent. Byl by to nejmenší rozdíl mezi oběma stranami od loňského jara. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Vývoj volebních preferencí politických stran v ČR, zdroj: ČTK
Také průzkumy jiných agentur ukazují, že ČSSD náskok ODS stahuje. Jenže ve čtvrtek zveřejněná čísla poprvé tvrdí, že volební šance obou velkých stran jsou prakticky vyrovnané. Sociální demokraty výsledek potěšil. ODS ho naopak považuje za nevěrohodný a prý mu nepřikládá žádnou váhu. Podle politologa Zdeňka Zbořila ale výzkum agentury Factum Invenio svou váhu má.

"Já jsem známý jako častý kritik různých výsledků výzkumu veřejného mínění, protože se domnívám, že dost často ty agentury vytvářejí veřejné mínění, než aby ho studovaly. Tuto ale beru velmi vážně. Ta agentura je jedna z těch serióznějších. Pan doktor Herzmann má totiž také komerční zakázky a on si nemůže dovolit, aby úroveň práce agentury byla zpochybněna tím, že je ovlivněna někým zvenčí a neodpovídá exaktním měřením."

Sílící volební preference sociálních demokratů považují analytici za trend, který začal už na jaře odstoupením Stanislava Grosse z funkce premiéra a nástupem Jiřího Paroubka. Ten si brzy získal pověst "silného muže" a tím prý u mnohých potenciálních voličů boduje. Analytici ale také uvádějí, že sociálním demokratům často nahrává sama ODS. To si myslí i Zdeněk Zbořil.

"Pokud vystupovala, tak výhradně s negativními stanovisky. To své téma nulové tolerance si vyložila tak, že nejde o fundamentální kritiku politiky sociální demokracie, ale o fundamentální kritiku čehokoliv."

ODS, jak se zdá, nepomohly ani velké letní aféry, tedy události kolem technoparty CzechTek, privatizace Unipetrolu nebo případ uprchlého podnikatele Krejčíře..

"Víte, CzechTek byl mylně interpretován médii. To, že Stanislav Penc a zhruba asi tak čtyři tisíce lidí halasně kritizovalo vládu a premiéra Paroubka, ještě neznamená, že ten zbytek, osm miliónů voličů, ho nemohl tiše podporovat. Možná je to takový nepředpokládaný důsledek těch někdy i trošku uměle vyvolaných afér. Všimněte si, že lidová interpretace kauzy Krejčíř spočívá v tom, že lidi jsou skoro nejvíc namíchnutí na novináře, kteří jezdí za Krejčířem na Seychely, protože jim závidí, že tam jezdí s plavkami."

Průzkum agentury Factum Invenio ale potvrdil ještě jiný fakt. Nikterak se prakticky nemění preference celé levice. ČSSD s KSČM by nadále měly ve sněmovně většinu. Dnes mají obě strany 111 hlasů, podle výsledků průzkumu by jich měly 109. Podle ředitele agentury Jana Herzmanna je zajímavé, že posilování sociální demokracie se neděje, jak by se mohlo zdát, na úkor komunistů. Herzmann proto soudí, že k sociální demokracii se spíše vracejí ti, kdo po určitou dobu patřili mezi nerozhodnuté nebo nevoliče. A jak by se na základě zveřejněných čísel sestavovala vláda? Většinovou koalici by mohli vytvořit jen občanští a sociální demokraté, popřípadě, jak už bylo řečeno, sociální demokraté s komunisty. Většinu by naopak nezískala ani koalice ODS s lidovci, ani koalice sociálních demokratů s lidovci. Premiér Jiří Paroubek se už nechal slyšet, že čím dál pravděpodobnější se jeví menšinová vláda sociální demokracie. Taková vláda by se pak snažila získávat podporu pro konkrétní kroky střídavě na levici i na pravici.