Zelení budou možná rozhodovat o povolební koalici

r_2100x1400_radio_praha.png

Strana zelených během dvou měsíců zcela zamíchala kartami na české politické scéně. Ještě koncem loňském roku se její volební preference pohybovaly kolem dvou tří procent a neměla tudíž žádné šance proniknout do Poslanecké sněmovny. Nyní dávají agentury Straně zelených až deset procent, více než lidovcům. Začíná být zřejmé, že bez zelených se možná neobejde žádná povolební koalice, s výjimkou té velké: koalice občanských a sociálních demokratů. Tu ale obě dosud největší strany prakticky vylučují. Otázkou na druhé straně zůstává, které koalici by zelení dávali přednost. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Zelení úzkostlivě odmítají otevřeně sdělit, do jaké koalice by rádi po volbách vstoupili. Mají prý v lecčems blízko k ODS, v lecčems zase k sociálním demokratům. Je ale takové lavírování férové vůči potenciálním voličům? Místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová na přímou otázku opakuje už známé stanovisko.

"Strana zelených říká zcela jasně, co chce. Říká to ve svém programu. Kromě toho je také zřejmé, že strana zelených se nevyhýbá diskusi a případné povolební spolupráci s žádnou stranou, která je demokratická. Jedinou výjimkou je KSČM. K jednání s KSČM přijala totiž Republiková rada usnesení, že Strana zelených nevstoupí do koaliční vlády s komunisty, ani nepodpoří nějakou menšinovou vládu, která by se o hlasy komunistů opírala."

V takovém případě ovšem zelení zmenšují povolební manévrovací prostor sociální demokracie pro vytvoření vlády levého středu. Zvyšuje se naopak manévrovací prostor pro ODS. Dana Kuchtová to vidí jinak.

"Sociální demokracie má ještě jiné možnosti. Nemusí vyjednávat pouze s komunisty a není tedy jediná varianta, že by sociální demokraté se museli opírat o hlasy komunistů."

Co vlastně přibližuje zelené k ODS a co k sociálním demokratům?

"S ODS je tam například styčný bod ohledně privatizace ČEZu. Domnívám se, že ODS se bude snažit o to, aby se zprůhlednilo prostředí pro podnikání, aby bylo transparentní, bude se snažit o snížení daňové zátěže. My naopak neakceptujeme rovnou daň, a to ani u DPH, ani u jiných daní. Se sociální demokracií má Strana zelených mnoho styčných bodů v tom smyslu, že strany zelených jsou samozřejmě tradičně sociálními stranami v tom smyslu, že se snažíme, aby zde byla rovnost šancí."

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové z Vysoké školy ekonomické se ani nelze divit tomu, že zelení dnes nechtějí jasně označit svého případného koaličního partnera.

Předseda Strany zelených Martin Bursík; foto:autor
"Ta strana samozřejmě neví, jaké budou výsledky voleb. Naopak, v momentě, kdyby se jasně vyslovila před volbami, tak si hodně zúží prostor pro vyjednávání. Cílem jakékoli strany je dosáhnout toho, aby se mohla podílet na výkonné moci, aby mohla prosadit co nejvíce ze svého volebního programu."

Problém Strany zelených je prý v něčem jiném. Může být problematická z pohledu koaličních partnerů.

"Ona není příliš čitelná. Je v velké množství různých skupinek. Početně je strana velmi slabá a má malé regionální zakotvení. Já mám trochu obavy, že pokud se ta strana dostane do sněmovny a bude koaličním partnerem, mohli bychom vidět podobnou situaci, jako kdysi u Unie svobody. To znamená, že třeba část poslaneckého klubu se vzepře, nebude dodržovat určité dohody nebo neumožní vytvoření stabilní koalice. Právě proto, že ve Straně zelených je několik výraznějších osobností, tak to bude ještě více posilovat nezávislost případných poslanců."

ODS považuje Stranu zelených za partnera a po volbách počítá s tím, že ji přizve k sestavení koaliční vlády. Také zelení považují ODS za možného vládního partnera. V neděli se na tom v debatě v televizi Nova shodli lídr ODS v Ústeckém kraji Petr Gandalovič s předsedou Strany zelených Martinem Bursíkem. Premiér Jiří Paroubek zase v rozhovoru pro pondělní Právo uvedl, že si umí představit menšinovou vládu i se zelenými, protože pokud jde o ekologii mají k sobě obě strany asi nejblíže ze všech. Na druhé straně premiér v neděli na krajské konferenci v Plzni prohlásil, že sociální demokracie musí zabránit vzniku koalice mezi ODS, lidovci a Stranou zelených. Nejlepší by bylo podle premiéra zahnat lidovce a zelené pod hranici pěti procent, která je nutná ke vstupu do sněmovny. Spolustraníkům pak Paroubek podle Práva poradil, aby zelené ironizovali. "Všichni musíme říkat: hlas pro Bursíka je hlasem pro předsedu vlády Mirka Topolánka,"řekl Paroubek.