Soudce žhářů z Vítkova byl nalezen mrtev

Foto: ČTK

Ostravský soudce Miloslav Studnička zemřel. Policie ho v pondělí odpoledne našla v jeho domku ve Frenštátě pod Radhoštěm s proříznutým hrdlem a dalšími ranami. Čtyřiašedesátiletý soudce vynášel rozsudky i v těch nejtěžších kriminálních případech, znásilnění, žhářství nebo prodeji drog. Dosud se ale neví, zda jeho smrt souvisela právě s jeho verdikty.

Miloslav Studnička
Ulici rodinných domků ve Frenštátě pod Radhoštěm přehradily v pondělí odpoledne policejní pásky. Policie totiž uvnitř jednoho z nich našla tělo předsedy senátu Krajského soudu v Ostravě Miloslava Studničky. Policejní hlídka ho sem přišla hledat, protože se nedostavil k soudu. Soudce Studnička řešil velmi vážné kauzy. Rozhodoval i v ostře sledovaném případu žhářů z Vítkova. Ti v r. 2009 vhodili zápalné lahve do domku, který obývala romská rodina. Oheň tehdy těžce popálil dvouletou Natálku, která se z následků léčí dodnes:

"Odsuzují se: obžalovaní David Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Müller, a to každý z nich, k úhrnnému a výjimečnému trestu odnětí svobody v trvání dvaceti dvou roků,"

vynesl soudce Studnička nad žháři vysoké tresty. Policie zatím ale neuvedla, zda jeho smrt souvisí s některou z jeho soudních kauz. Na případ naopak v jeho počátcích uvalila informační embargo. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta však řekl, že pokud se prokáže souvislost s jeho verdikty, vloží se do vyšetřování i jeho elitní kriminalisté. Policie podle něj zatím prověřuje jak verzi vraždy, tak i sebevraždy:

Foto: ČTK
"Pokud by se potvrdilo, že se jedná o násilnou smrt, tak samozřejmě budeme spolupracovat. Záleželo by potom na motivu, co by se zjistilo. Samozřejmě už ale jenom ten vzkaz do prostředí bezpečnostních složek a soudů by byl naprosto jasný."

Útoky na soudce jsou v Česku podle prezidenta soudcovské unie Tomáše Lichovníka zcela výjimečné. A pokud by byl soudce kvůli svému verdiktu dokonce zavražděn, šlo by o první případ v české novodobé historii. Lichovník je ale přesvědčený, že se tím jeho kolegové nenechají zastrašit.

"Věřím, že i kdyby se ukázalo to nejhorší podezření, že tedy jeho smrt je ve spojení s výkonem jeho soudcovské práce, to nebude mít vliv na to, jak odvážně budou soudci rozhodovat a že nebudou mít strach rozhodovat podle svého svědomí."

Krajský soud v Ostravě,  foto: ČTK
Soudce Miloslav Studnička v současné době pracoval na 14 kauzách. Místopředseda ostravského Krajského soudu Vít Veselý potvrdil, že je chce co nejrychleji rozdělit mezi jeho kolegy.

"Je to záležitost, která nesnese odkladu, protože doktor Studnička měl i vazební věci. Bohužel noví soudci se budou muset s těmi věcmi nejprve seznámit, a poté buď na tu práci navázat, nebo začít zcela znovu."

Ke smrti soudce se v České televizi vyjádřil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS:

"Jen doufám, že k této násilné trestné činnosti na soudci nedošlo v souvislosti s výkonem jeho funkce, ale že snad jde o jinou příčinu této tragické události. Pokud by byl zavražděn pro to, jak soudil, byla by to tragédie a znamenalo by to velkou ztrátu pro českou justici."