Žháři z Vítkova dostali výjimečné tresty

Foto: ČTK

Za žhářský útok na dům ve Vítkově uložil soud čtveřici extremistů výjimečné tresty v rozpětí 20 až 22 let. Soud je uznal vinnými i z pokusu o vraždu. Tři lidi tehdy požár vážně poranil, dvouletá Natálie byla měsíce v kritickém stavu. Hlavní líčení a vynesení rozsudku vyvolalo velký zájem mezi médii. V jednací síni se objevil i štáb americké zpravodajské televizní stanice CNN.

Matka popálené Natálky Anna Siváková,  foto: ČTK
Podle obžaloby čtyři mladíci na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili zápalné láhve, čtvrtý čekal v autě. Jak uvedla žaloba, jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera. Krajský soud v Ostravě uložil výjimečné tresty vězení. David Vaculík, Ivo Müller a Jaromír Lukeš v něm mají strávit 22 let, Václav Cojocaru 20 let. Podle odborníka na extremismus Zdeňka Zbořila nejen rozsudek, ale i celý soudní proces přinese poučení pro celou společnost.

Václav Cojocaru,  foto: ČTK
"V průběhu soudu se podařilo dojít k názoru, že se přece jenom jednalo o pokus někoho zabít a že rasismem motivovaná nenávist je teprve druhou částí celé věci. Já si myslím, že si mnozí lidé uvědomí, že je třeba taky za činy nést nějakou odpovědnost. A že od činu ke zločinu je velmi blízko, a že zločin je potrestán."

Všichni mladí radikálové mají také zaplatit odškodné a náhradu škody přes 17 milionů korun. Proti rozsudku se na místě odvolali, což se dalo očekávat. Kauzou se teď bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Obhájci chtěli mírnější potrestání, a to za obecné ohrožení či ublížení na zdraví. Přísným rozsudkem jsou překvapeni, uvedl právník Václava Cojocaru Ladislav Myšák.

Jaromír Lukeš,  foto: ČTK
"Já osobně takový trest považuji za nic míň než sociální popravu. Trest, který dostal můj klient, je podle mě nepřiměřený, vychází z nesprávné právní kvalifikace skutku. Jsem přesvědčen, že pro odvolání tam bude velký prostor."

Stejně se vyjadřovali i advokáti dalších obžalovaných. Soudce Miloslav Studnička uložil tak přísné tresty především proto, že mladíci akci společně plánovali a dospěl k názoru, že věděli, že dům je obývaný. Vyhlášení rozsudku se osobně zúčastnila matka popálené Natálie Anna Siváková. Přísnost soudce ji překvapila, ale výši trestů uvítala.

Zleva Ivo Müller a Václav Cojocaru,  foto: ČTK
V části veřejnosti budí proces rozpaky a je nazýván monstrprocesem. Objevily se i názory, že není dobré dělat z procesu jakési reality show v přímém televizním přenosu. Jakou očekává reakci veřejnosti odpověděl v České televizi nezávislý novinář Patrik Banga.

"Už před vynesením rozsudku bylo zřejmé, že část veřejnosti nesouhlasí s tím, za co byli ti lidi obžalovaní, že tam byl pokus o vraždu, že se jednalo o rasově motivovaný trestný čin a další věci. Více či méně se v diskusích i na blozích řešilo, že se jedná o poškození cizí věci. Reakce po vynesení rozsudku, který sebou nesl takto vysoké tresty, bude daleko horší než ta, který byla před tím. Každý z nás by uvažoval nad tím trestem jinak, kdyby se jednalo o jeho dítě. Výjimečná situace, výjimečný trest. Já myslím, že je to v naprostém pořádku."

Rozsudek okomentoval v České televizi i právník František Valeš z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva.

"Lze pouze doufat, že tato kauza nebude výjimkou a že i v dalších obdobných případech budou orgány činné v trestním řízení postupovat stejným způsobem."