Špidla dostal v Evropské komisi svůj vysněný resort

Vladimír Špidla

Bývalý šéf úřadu práce, po té ministr práce a sociálních věcí a ještě nedávno premiér České republiky Vladimír Špidla bude nyní pracovat jako evropský komisař pro sociální otázky, práci a rovných příležitostí. Tuto oblast mu nabídl budoucí šéf Evropské komise José Manuel Barroso. Špidla je s těmito oblastmi velice spokojen, podle jeho slov, je to působnost, která ho vždycky nejvíce zajímala.

Vladimír Špidla
O sociální otázky se Vladimír Špidla dlouhodobě zajímal i jako poslanec a předseda vlády, a proto své budoucí angažmá považuje za logické pokračování své politické kariéry. Jak se ale na tuto oblast, kterou získala Česká republika v Evropské komisi, dívají další představitelé naší země? Prezident Václav Klaus vnímá Špidlovu odbornost, ale Evropě by situaci České republiky v sociální oblasti nepřál. Připojil se tak ke kritikům, kteří poukazují na to, že v době, kdy Špidla působil jako ministr práce a sociálních věcí, stoupl počet nezaměstnaných o 220 tisíc lidí. Naopak spokojen se Špidlovým jmenováním právě na tento post je vicepremiér a nynější ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Těší se, že díky tomu, že Špidla je jeho stranický kolega, bude moci jeho resort s evropskými strukturami lépe spolupracovat.

"Vladimír Špidla je v této otázce velmi dobře kvalifikovaný. Zná problematiku jak České republiky, tak porovnání jednotlivých evropských zemí. Bude to přínosem jak pro Českou republiku, tak pro Evropu. Naše spolupráce bude v tomto nadstandartní."

Foto: Evropská komise
A co si o resortu sociálních věcí v Evropské komisi myslí dosavadní evropský komisař Pavel Telička?

"Relevantní je, jak to vyhovuje panu Špidlovi a české vládě. Pokud vím, tak to bylo jednou z priorit jak Špidly, tak vlády, takže z tohoto hlediska je důvod ke spokojenosti."

Říká Pavel Telička. Podle něj si musí Špidla dobře uvědomit, že práce komisaře je v mnohém rozdílná od práce premiéra.

"Ta problematika je jiná. Způsob rozhodování je jiný, procedurální pravidla jsou jiná. Máte co dočinění s celou řadou jiných subjektů. Myslím si, že podstatně větší potřeba je včasné interaktivní chování vůči ostatním komisařům, jednotlivým generálním ředitelstvím. Důležité je podchytit ten správný moment, kdy se o věcech rozhoduje, ovlivňuje, a v tu chvíli zasáhnout. Prošvihnutí tohoto momentu má konkrétní dopady z hlediska možnosti dosáhnout stanoveného cíle."

Dvacátého srpna se Špidla chystá do Bruselu na schůzku budoucích komisařů. V dalších týdnech navštíví některé instituce, jejichž činnost se týká jeho agendy. Již dříve slíbil, že se přes léto zdokonalí v angličtině. Český eurokomisař si začíná vytvářet tým svých spolupracovníků. Zatím nechtěl prozradit, kdo bude členem jeho kabinetu, výběr zatím nedokončil. V tisku se objevilo, že by mohl v bruselské centrále spolupracovat s bývalým vyslancem Evropské komise v Praze Ramiro Cibrianem či se svou někdejší poradkyní Janou Šilhanovou. Špidla definitivní sestavu svého týmu oznámí až po podzimním slyšení v Evropském parlamentu.