Zlatý padák pro Vladimíra Špidlu?

Vladimír Špidla, foto: ČTK

Za téměř unikátní odměnu za ztroskotání vlády považuje prezident Václav Klaus to, že do funkce evropského komisaře bude povýšen bývalý premiér Vladimír Špidla, který je považován za jediného viníka a obětního beránka současné vládní krize u nás. Právě tomuto tématu je věnována dnešní rubrika Česko v komentáři. S publicistou Ondřejem Neffem o tom telefonicky hovořil Josef Kubeczka.

Vladimír Špidla, foto: ČTK
Co soudíte o rozhodnutí šéfů stran vládní koalice z minulého pátku nahradit dosavadního českého eurokomisaře Pavla Teličku nyní už bývalým premiérem Vladimírem Špidlou?

"Já to pokládám za velice nešťastné rozhodnutí z mnoha důvodů. První důvod je ten, že všichni máme v živé paměti obtíže, s jakými se setkala původní nominace českého eurokomisaře pana Kužvarta. Pak byl zvolen pan Telička a jeho zvolení se zejména u veřejnosti setkalo s velkým pochopením právě z toho důvodu, že byl vnímán jako člověk, který se někam dostal ne za své politické zásluhy, ale za faktické zásluhy, za svou práci, za svou patnáctiletou činnost v bruselských strukturách. I já osobně jsem to velice vítal. Teď došlo k událostem, který vyvrcholily odstoupením premiéra Špidly, a všichni byli zvědaví, co bude dál s panem Špidlou. Takovým brutálním způsobem nahradit Pavla Teličku, nic mu neříct a vzkázat mu přes někoho, že už nebude na takto vysokém místě a bude tam pan Špidla, o jehož schopnostech jsou oprávněné pochybnosti, to mne zarmoutilo a nebojím se užít silného slova - šokovalo."

Nejen opoziční politici, ale i mnoho občanů považuje novou funkci pro Vladimíra Špidlu, který v Česku prohrál politický zápas o své vize, za trafiku. Myslíte si, že bude lepším evropským komisařem než Pavel Telička?

Pavel Telička
"To samozřejmě ukáže budoucnost. Pan Špidla je pracovitý člověk, své věci nesmírně oddaný, o tom já nepochybuji, ale patnáctiletou zkušenost s evropskými záležitostmi nemá, nemá osobní kontakty. Další podstatnou věcí je, že všichni jeho spolupracovníci mu vyčítali nedostatek schopností komunikovat s lidmi. To jistě pan Telička, který byl našim vyjednavačem, má. Já mám tedy obavu, že Vladimír Špidla nebude tak výkonný evropský komisař, jako pan Telička. Ale i kdyby nakrásně byl, tak si nedovedu představit, že by sama ta metoda, s jakou byl Pavel Telička doslova vyhozen a nahrazen panem Špidlou, nám udělala v Bruselu dobré jméno."

Pavel Telička má zřejmě v Evropské komisi dobré renomé, když si ho nyní její předseda Romano Prodi vybral jako zástupce po dobu své dovolené. Zdá se, že Pavel Telička je lépe hodnocen v orgánech Evropské unie než u nás doma. Čím to podle Vás může být způsobeno?

"To je další pikantní věc, že v době, kdy Pavel Telička nahrazuje Romana Prodiho v této vrcholové funkci, tak v Praze si nikdo nedal práci si najít ve svém sobotním a nedělním programu deset minut s ním hovořit. To je další obrovská kaňka na celé té záležitosti. Fakt, že ten či onen člověk od nás je lépe hodnocen v cizině než u nás, to je bohužel běžná věc. Mohli bychom jmenovat celou řadu lidí například z oblasti kultury - Miloš Forman podle svých slov nesmí režírovat v Národním divadle, Milan Kundera je tady téměř zatracován. Nedivím se tedy, že s Pavlem Teličkou, úspěšným evropským politikem, se u nás zachází tak hanebným způsobem. Argumentace, že Pavel Telička byl členem komunistické strany, mi ve světle politické situace, jaká u nás je, připadá naprosto groteskní. Skutečnost, že tento útok je veden zejména ze strany lidové, která 45 let zasedala s komunisty v Národní frontě a tím pádem se podepisovala na všech těch hanebnostech, které tady 45 let panovalo, to už je úplná groteska."

O dalším osudu Pavla Teličky zatím není rozhodnuto. Nebylo by pro náš stát výhodné nějakým způsobem využít jeho kontakty či dokonalou znalost unijního prostředí?

"Samozřejmě, že by bylo! Kdybychom toho chtěli využít, tak bychom bývali byli ho nechali na místě kde byl a kde se, jak vidno, osvědčil. Teď je to skutečně na něm, jak on bude reagovat, ale že by šel dělat úředníka někam do Černínského paláce, to si těžko dovedu představit."

Hostem rubriky Česko v komentáři byl publicista Ondřej Neff.