Špidla s Cabanissem nadnesli při setkání otázku víz

Vladimír Špidla  se setkal s novým velvyslancem USA v České republice Williamem Cabanissem, foto: ČTK

Premiér se ve středu poprvé setkal s novým velvyslancem USA v České republice Williamem Cabanissem. Během informativní schůzky Vladimír Špidla amerického diplomata ujistil, že Česká republika stojí o uvolnění vízové povinnosti vůči Spojeným státům. Podrobněji informuje Vilém Faltýnek.

Vladimír Špidla  se setkal s novým velvyslancem USA v České republice Williamem Cabanissem, foto: ČTK
Cabaniss přicestoval do Prahy počátkem ledna. Od té doby se již setkal s prezidentem Václavem Klausem a šéfem Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem. Rovněž Zaorálek požádal Cabanisse o zjednodušení procesu udělování víz pro české občany. Zatímco Češi potřebují pro vstup na území USA víza, Američané pro cestu do tuzemska nikoliv.

"Dotkli jsme se otázky vízové povinnosti, projevil jsem názor, že Česká republika má zájem, aby tato vízová povinnost byla uvolněna, ale do žádných podrobností jsme nezacházeli, protože to bylo první, v zásadě zdvořilostní setkání,"řekl premiér.

"Ujistil jsem předsedu vlády, že ze své pozice velvyslance uděláme já a naše velvyslanectví vše, aby proces udílení víz byl vůči české veřejnosti co nejzdvořilejší a nejtransparentnější," dodal Cabaniss. Dál uvedl, že smyslem vízové povinnosti rozhodně není diskriminace České republiky.

"Vízovou povinnost ukládá zákon Kongresu mnoha zemím z celého světa. Rozhodně v tom není Česká republika sama. Doufám, že jednoho dne se ČR kvalifikuje do programu, který vede ke zrušení vízové povinnosti, ale ten má mnoho částí. Vyzval jsem konzulární sekci ambasády, aby s českými žadateli zacházela zdvořile. Byl jsem tam dnes ráno, proces udělování postupuje slušně a rychle, jak jen to je možné. Mnoho byrokracie již bylo eliminováno," uvedl velvyslanec.

Špidla a Cabaniss se také dotkli otázky nákupu nadzvukových stíhaček pro českou armádu. Američané nejsou spokojeni s vysvětlením české strany, proč vláda dala přednost švédským stíhačkám Jas-39 Gripen. Lidé z pražského velvyslanectví USA proto v minulých dnech požádali o schůzku s představiteli ministerstva obrany.

V rozhovoru pro Český rozhlas 22. ledna Cabaniss k volbě švédských gripenů poznamenal, že to ještě není hotový obchod, a "pokud se nám nabídne nějaká příležitost, jak vaší vládě poskytnout víc informací, aby mohla změnit své rozhodnutí, budeme po ruce a uděláme to".