Spor ministra vnitra a policejního šéfa Lessyho zatím skončil smírem

Petr Lessy, foto: ČTK

Policejní prezident Petr Lessy zůstane ve funkci. S ministrem vnitra Janem Kubicem se dohodl na změnách v uspořádání policejního prezidia. Jde přitom hlavně o personální škrty. Šéf policie bude mít například pouze tři náměstky - zruší pozici náměstka pro řízení lidských zdrojů. Plánuje také výraznou redukci míst na policejním prezidiu.

Petr Lessy,  foto: ČTK
Z prezidia by mělo odejít kolem stovky lidí a posílit se má přímý výkon služby. Lessy minulý týden podle svých slov změnil názor na uspořádání vedení policie kvůli tomu, že nechtěl sbor destabilizovat. Projekt ale podle jeho slov není nový.

"Vracíme se k modelu, který byl diskutován už za mých předchůdců. Je to poměrně radikální změna na policejním prezidiu. Vracíme se k řízení ve třech rovinách - samozřejmě i v ekonomické. Naše činnosti a odpovědnost jednotlivých náměstků rozdělujeme do dvou stěžejních pilířů: základní policejní činnosti a speciální policejní činnosti."

V České televizi policejní prezident řekl další podrobnosti.

"Zeštíhlení je opravdu poměrně velké, vzhledem k úkolům, které prezidium má. Molocha, který měl přes tisíc lidí. se zmenšil na útvar, který má zhruba 600 systemizovaných míst. Z toho je 500 obsazených. My provádíme škrt dalších téměř 100 míst. Je třeba si uvědomit, že je tady řada výkonných útvarů. Jsou tady policejní potápěči, operační důstojníci, centrální operační středisko - to je jakýsi mozkový a informační trast policie."

Jan Kubice,  foto: ČTK
Celý spor mezi Kubicem a Lessym začal už koncem listopadu. Tehdy ministr poprvé vyzval Lessyho k rezignaci. Důvodem byly rozdílné názory na reformu policie. Policejní prezident se ale ohradil a prohlásil, že důvod ke své rezignaci nevidí. Ministr vnitra mu prý konkrétně neřekl, v čem pochybil. Za Lessyho se poté postavil i prezident Václav Klaus v Lidových novinách. Výměnu policejního šéfa si nepřál proto, že by údajně mohla vyvolat vládní krizi. Další rozmíšku způsobila situace, kdy policejní prezident údajně zamlčel odcházejícímu elitnímu detektivovi Petru Krömerovi vzkaz od ministra Kubiceho. Ten se s ním chtěl sejít a přesvědčit ho, aby u policie zůstal. Dohru v podobě odvolání policejního prezidenta ale nakonec situace neměla. Policejní prezident představil návrh všech změn v pondělí a ministr vnitra Jan Kubice se zdál spokojený. Na demisi Lessyho zatím netrvá.

"Já za sebe říkám, že mě pan policejní prezident velmi mile překvapil svým pozitivním přístupem. Předložil materiály, které jsem chtěl od 15. října. V současné době pan policejní prezident předložil pilotné projekt organizační struktury policejního prezidia. Od tohoto projektu se budou odvíjet projekty organizační struktury na krajích a dalších organizačních článcích."

Petr Lessy k tomu dodal:

Jan Kubice  (vlevo) a Petr Lessy,  foto: ČTK
"Jsem rád, že s panem ministrem nám jde o společnou věc. Já jsem za ten týden těch přeskupení se vrátil k některým věcem, které už byly policií diskutovány. Tento model se ukazuje jako životaschopný. Pan ministr s tím vyslovil plný souhlas. Je před námi ještě mnoho práce. Proto ani já nevidím v tento okamžik důvod pro svoji rezignaci."

Policejní prezident ustoupil ministrovi vnitra i v další věci. Důvěryhodnost policie podle něj podkopává náměstek Vladislav Husák. Ten demisi nabídl kvůli fotografiím, na kterých se objevuje s kontroverzními podnikateli a politiky. Fotografie se nelíbily ministrovi Kubicemu, podle kterého musí být policie apolitická. Lessy rozhodne o Husákově rezignaci na začátku nového roku.