Petr Lessy před soud?

Petr Lessy, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhla obžalovat bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Za údajné zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy jej inspekce stíhá už od konce srpna. Pokud se právní kvalifikace nezměnila, Petru Lessymu hrozí až tříleté vězení. Bývalý šéf policie však veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že jsou zjevně účelová.

Petr Lessy, foto: ČTK
Bývalý policejní prezident Petr Lessy by tak mohl brzy skončit na lavici obžalovaných před soudem. Skutečnost, že ho Generální inspekce bezpečnostních sborů navrhla obžalovat, potvrdila Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze:

"Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování bývalého policejního prezidenta a v pátek na Městské státní zastupitelství v Praze doručila návrh na podání obžaloby. Státní zástupce jej nyní prostuduje a chce o dalším postupu rozhodnout do měsíce."

Někdejší šéf policie Petr Lessy prý loni 6. září předal své mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka v souvislosti s kauzou takzvaného Toflova gangu, aby je dala jednomu z novinářů. Generální inspekce bezpečnostních sborů se případem už jednou v minulosti zabývala, nakonec však dospěla k závěru, že Petr Lessy trestný čin nespáchal. Kauzu proto předala ministru vnitra ke kázeňskému projednání. Ministr vnitra Jan Kubice letos v lednu řízení zastavil. Později Petra Lessyho propustil ze služebního poměru. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí inspekce Radky Sandorové se však v případu objevily nové skutečnosti, a proto jej vyšetřovatelé znovu otevřeli.

Petr Lessy tvrdí, že pro něj není postup inspekce překvapením:

Jan Kubice, foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
"Pro mne je to nová informace, kterou jsem dozvěděl od novinářů, protože teprve dnešního dne jsem si převzal vyrozumění ze strany generální inspekce, že mi zamítla svědky, které jsme s obhajobou navrhovali. Takže pro mě to není žádný překvapivý závěr."

Petr Lessy s obviněním ani s propuštěním ze služebního poměru nesouhlasí a chce své jméno očistit v řízení před soudem:

"Jsem opravdu rád, že to bude ve veřejném líčení. Teprve se budu moci očistit, protože to, co předvedla Generální inspekce bezpečnostních sborů, pro mne, jako pro profesionála, je naprosto nepředstavitelné. To nebylo trestní řízení, to byl téměř inkviziční proces."

Petr Lessy je přesvědčen, že jeho stíhání bylo jedinou cestou, jak se zbavit nepohodlného policejního prezidenta. Měl totiž delší dobu spory s ministrem vnitra Janem Kubicem, který ho opakovaně vyzýval k rezignaci. Podal proto proti svému propuštění takzvaný rozklad. O něm bude jednat komise ministerstva vnitra, která Janu Kubicemu doporučí, jak rozhodnout. Ministr může rozklad zamítnout, původní rozhodnutí zrušit či změnit.

Václav Láska v pořadu Krásný ztráty, foto: Česká televize
Podle Václava Lásky, advokáta Petra Lessyho, ministr Kubice postupoval při propuštění policejního prezidenta v rozporu se zákonem. Podal proto trestní oznámení. Podle Václava Lásky ministr zneužil svou pravomoc, protože neprovedl šetření před Lessyho propuštěním. Státní zastupitelství se však s jeho názorem neztotožnilo a oznámení uložilo. V praxi to znamená, že po prostudování trestního oznámení se jím více nezabývalo. Václav Láska jej však chce doplnit. Zároveň požádal o přezkoumání rozhodnutí.

Také politická opozice proti postupu ministra Kubiceho několikrát protestovala. Podle poslance ČSSD Jeronýma Tejce bylo odvolání policejního prezidenta nezákonné bez ohledu na to, zda Petr Lessy opravdu porušil zákon:

"Pan ministr vnitra zneužil zákon o služebním poměru a pana policejního prezidenta, místo toho, aby ho postavil mimo službu, zbavil služebního poměru. Ministr vnitra podle mého názoru zneužil ustanovení služebního zákona, které mělo spadat na případy, kdy například policista je přichycen se zakrváceným nožem nad člověkem, který v tu chvíli leží na zemi a je mrtev. Rozhodně ne pro to, aby byli odvoláváni policejní prezidenti pro pomluvu."