Prezident podpořil prezidenta
Prezident Václav Klaus ve středu přijal na Pražském hradě policejního prezidenta Petra Lessyho, který se dostal do ostrého střetu s představiteli vlády kvůli prohlášením o hrozící politizaci policie. Hlava státu se postavila na stranu šéfa policie s tím, že policii je třeba bránit od vnějších vlivů. Petr Lessy před schůzkou s Václavem Klausem řekl, že je prezidentovým zájmem potěšen.
"Postupu pana policejního prezidenta v posledních dvou týdnech příliš nerozumím, respektive bych řekl, že se obávám, že mu začínám rozumět až příliš dobře. Musí se rozhodnout, zda je policejním prezidentem nezávislého, nestranického a nepolitického sboru, anebo zda nakročil cestou politického aktivisty. Tímto směrem nakročil a pohybuje se podle mého názoru již jemně za hranou, což je s chováním policejního prezidenta neslučitelné."
To ale policejní prezident Petr Lessy důrazně odmítl:"Naprosto s tím nesouhlasím. Jestliže jako ředitel bezpečnostního sboru se zastanu těch lidí, kteří dnes a denně nasazují svůj život a zdraví, a opravdu jsem dostal stovky e-mailů, telefonátů, že policisté, ale i veřejnost byli rozhořčeni tím, jak se hovořilo o Policii České republiky. Vždyť je to policie všech občanů tohoto státu. Máme v hesle 'pomáhat a chránit', ne 'pomáhat a sloužit'. Postavil jsem se za policisty a policistky, občanské pracovníky Policie České republiky, kteří byli neoprávněně obviňováni z protiprávního jednání. Tady se nemám za co stydět a za svými slovy si jednoznačně stojím."
Ministr vnitra Jan Kubice tvrdí, že mu Petr Lessy před měsícem řekl o svém záměru odejít z funkce:
"V červnu jsem s panem policejním prezidentem zahájil řízení o odebrání osobního ohodnocení a pan policejní prezident mě přesvědčil o tom, že to je zbytečné, že v září stejně končí."Petr Lessy to popírá. O odchodu z funkce prý neuvažuje:
" Od 1. 1. letošního roku mám pětiletý mandát a opravdu necítím, že bych něčím poškodil policejní sbor. Ba naopak, reakce policistů a veřejnosti mě přesvědčují, že policie požívá vážnosti u občanů a veřejnosti."
S premiérovou kritikou policejního prezidenta Petra Lessyho rozhodně nesouhlasí místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle něj se za hranou respektování základních principů rozdělení státní moci naopak pohybuje především samotný premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek:
"Pamatuji si, že na začátku bylo vyjádření pana premiéra o spiknutí a bandě plukovníků, která nebude rozhodovat o tom, kdo bude ministrem. Ministr Kalousek to potom jen náležitě rozvinul. Podle mne jsou tohle přesně ty věci, které se nedějí ve státě, v němž to skutečně na základě základního demokratického rozdělení moci mezi výkonnou mocí, zákonodárnou a mocí soudní, není možné."Sociální demokraté věří, že Petr Lessy hájí nezávislost policie, a ODS ho proto chce odstranit. Stejnou obavu vyjádřila i předsedkyně poslanců bývalé nejmenší vládní strany Věcí veřejných Kateřina Klasnová:
"Pokud by z celé kauzy mělo vzejít to, že bude odvolán policejní prezident, bude odvolán hlavní vyšetřovatel nákupu letounů CASA pan Mazánek a bude odvolán eventuálně šéf protikorupční policie, tak to tu opravdu máme jakousi totalitu. Myslím si, že to už skutečně není jenom věc ministra financí, ani to není záležitost TOP 09, ale opravdu to poškozuje renomé celé vlády."
Policejní prezident Petr Lessy má ve snaze bránit policii od vnějších vlivů také podporu prezidenta Václava Klause, který po setkání na Pražském hradě zdůraznil, že nemohou pokračovat přímé i nepřímé útoky na ni. Situace kolem policie je podle prezidenta vážná a je třeba ji zklidnit.