Ústavní právníci: na letadla CASA nebyl třeba znalecký posudek
Ve středu 27. června bude mandátový a imunitní výbor sněmovny jednat o vydání místopředsedkyně dolní komory za TOP 09 a bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové. Policie ji chce stíhat za předražený nákup vojenských letadel CASA, kde státu údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Podle kriminalistů si exministryně měla vyžádat nezávislý znalecký posudek. Stanovisko Ústavu státu a práva ale říká, že posudek na letouny CASA nebyl potřeba:
řekl Českému rozhlasu ředitel Ústavu státu a práva a autor analýzy Jan Bárta. Podle něj není možné Vlastu Parkanovou potrestat za to, že nedodržela jakousi povinnost, kterou jí přitom žádný zákon neukládal. Na nákup speciální techniky se totiž vztahuje výjimka. Podle Bárty tu není povinnost porovnávat ceny:
"Kdybych byl státní zástupce, tak to samozřejmě náležitou procesní formou zastavím, aniž bych to dával k soudu, protože předpokládám, že by musela být osvobozena,"
doplnil ústavní právník v České televizi. Stejný názor má i ministerstvo financí, které v obdobných případech nestandardních nákupů vydává svá stanoviska. Dlouholetou praxi vysvětluje ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek:
"Ministerstvo financí je odborným garantem, který je oprávněn vydávat odborná stanoviska v těchto zákonech pro účely praxe. Deset let tato odborná stanoviska vydává, vydávalo je i za sociálně demokratických ministrů. A vzhledem k tomu, že policie tu desetiletou legální praxi dost radikálním způsobem zpochybňuje, tak jsme si ještě vyžádali právní názor Ústavu státu a práva, který naše odborné stanovisko plně podporuje."
Ministr Kalousek se kvůli této kauze důrazně pustil do policie. Už v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi řekl, že při žádosti o vydání Vlasty Parkanové zneužila své pravomoci, bezprecedentně zaútočila na demokracii a že tu dokonce hrozí policejní stát. Naznačil také, že za celou kauzou může být politická objednávka. Ministr vnitra Jan Kubice ale Kalouskovo nařčení rezolutně odmítá."Policie postupuje pod dozorem státního zástupce. A policejní orgán, pakliže dospěl k právnímu názoru, že byl spáchán trestný čin, tak je to jeho právní názor. A korigovat ho může jenom dozorující právní zástupce, popřípadě nadřízené státní zastupitelství může v případě pochybností nařídit prověrku."
Také policejní prezident Petr Lessy označil Kalouskův výrok za nekorektní. Pokud ministr podezírá policii ze zneužití pravomocí, může se podle Lessyho obrátit na generální inspekci. I protikorupční policisté na stíhání Parkanové dále trvají, říká jejich mluvčí Jaroslav Ibehej:
"Náš útvar požádal Poslaneckou sněmovnu o vydání místopředsedkyně této komory k trestnímu stíhání a na této skutečnosti se nic nemění. A nemění se nic ani na důvodech této žádosti."S vydáním Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání kvůli nákupu letadel CASA souhlasí opozice. Potvrzuje to šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc:
"Jediným, kdo může autoritativně rozhodnout o tom, co je správně a co není, není Ústav státu a práva, ale především nezávislý soud."
I podle Františka Bublana z ČSSD je nutné celý případ zvážit z více hledisek:
"Já se stále domnívám, že pokud policie dva roky připravovala tuto kauzu a sbírala informace, a pokud státní zástupce, který dozoruje tento případ, neřekl - dost, tady jdete úplně mimo zákon, tady není trestní odpovědnost - tak na tom případu asi něco bude. Takže naše rozhodování bude skutečně velmi těžké. My se nemusíme rozhodovat jen o tom, zda byl nebo nebyl vydán posudek, ale budeme muset trošku zvážit celý případ."
O vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání budou rozhodovat poslanci na červencové schůzi. Mandátový a imunitní výbor vydává pouze doporučení. Vzhledem k tomu, že v něm má nyní převahu levice, je ale vysoce pravděpodobné, že sněmovně doporučí, aby Vlastu Parkanovou vydala.