Parkanová bez imunity, nákup letadel CASA zkoumá policie

Vlasta Parkanová, foto: ČTK

Sněmovna souhlasila s vydáním exministryně obrany Vlasty Parkanové /TOP 09/ k trestnímu stíhání. Policie ji chce stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů CASA. Parkanová ale s odkazem na právní stanoviska zdůrazňuje, že taková povinnost neexistovala. Emotivní jednání sněmovny trvalo několik hodin. Vlasta Parkanová po svém vydání rezignovala na funkci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny.

Vlasta Parkanová,  foto: ČTK
Policie chce bývalou ministryni obrany stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů. Vznikla údajně škoda 658 milionů korun. Vlasta Parkanová z TOP 09 zdůraznila, že cena byla posuzovaná velmi důkladně a policie to ani nerozporuje. Poslancům řekla, že žádost o její vydání obsahuje hned několik lží. Není v ní jakýkoli hodnověrný důkaz, že by letouny byly předražené. Zpochybnila i důvody na své stíhání.

"Já nevím, co stojí za tímto obviněním. Spíš mám zatím dojem, že účelem je stíhání samotné. Stíhání v politice totiž znamená hektolitry špíny, které na vás opakovaně vylijí, přičemž očištění je malá kostička mýdla, která média jednou otisknou na straně šest. A to ještě v lepším případě. V horším se napíše, že to stejně bylo nějak jinak a že to stejně bylo zameteno pod koberec."

Ministerstvo obrany koupilo španělské letouny CASA v květnu 2009. Měly sloužit především v zahraničních misích. Problémem je však jejich poruchovost. Vlasta Parkanová odmítla, že by věděla o pochybnostech, které měl k pořizování letadel tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Exministryně se opět zastal ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Policejní žádost komentoval slovy, že 'větší hloupost už nám na stole nepřistane do konce tohoto volebního období'. V žádosti jsou podle něj polopravdy a nepravdy.

Vlasta Parkanová a Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
"Umím ukázat na větu, která je lež a říct: toto je lež. Jsem přesvědčen, že je moje povinnost křičet tím hlasitěji, čím ta křivda je větší a to bezpráví absurdnější a pokud přijmeme tuto přímou úměru, tak to jsem ještě docela potichu."

Hlasování předcházela téměř pětihodinová emotivní rozprava. Asi hodinovou obhajobu přednesla sama Parkanová. Pro její vydání se vyslovila například šéfka poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Podle ní by to mohlo umožnit rozkrytí nejen této kauzy:

"Platí doživotní trestně právní imunita. Kdyby nebyla vydána, nebyla by nikdy moci být vyšetřována v souvislosti s touto kauzou. Ta by nikdy nebyla prošetřena. Doufejme, že teď, když bude Vlasta Parkanová vypovídat pod přísahou, je možné, že se rozpletou některé složité vazby, které jsou spojené s hospodařením rezortu ministerstva obrany."

Obvinit Vlastu Parkanovou z trestného činu jen proto, aby se policie dostala na jiné osoby, je ale podle exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z ODS nepřípustné. Opozice pak využila debatu i k ostré kritice poměrů na ministerstvu obrany. Z účasti na korupci obvinili opoziční poslanci také ministra financí Kalouska a exministra obrany Martina Bartáka.

Foto: Ministerstvo obrany ČR
"Proto si myslím, že v případě letounů CASA jsou jiní sekáči, kteří se 'nezakecají' a kteří v něm pravděpodobně sehrávají větší roli, než paní Vlasta Parkanová,"

uvedl například Lubomír Zaorálek z ČSSD. Ministr Kalousek na jejich slova obratem reagoval:

"Možná, že když budeme Parkanovou stíhat dostatečně dlouho a dostatečně úpěnlivě za to, že nezadala ten nezávislý znalecký posudek, tak možná i odhalíme, proč zradil Milota z Dědic na Moravském poli. Tohle nám tak zhruba říkali naši předřečníci. Úžasné! Vážně si říkáte právní stát?"

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že sněmovna není kostnický koncil a nemůže nahrazovat soud. Šéf národních socialistů, expremiér Jiří Paroubek s omluvami prohlásil, že se Parkanová nikdy neměla stát ministryní obrany, protože resortu nerozumí. Ministr zdravotnictví Leoš Heger vyjádřil přesvědčení, že se trestného činu nedopustila. Každé rozhodnutí podle něho nese jistou míru nejistoty a kriminalizovat ji je cestou do pekel.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Poslanci nakonec Vlastu Parkanovou k trestnímu stíhání vydali. Ta se pak vzdala funkce místopředsedkyně sněmovny. Pro to, aby přišla o poslaneckou imunitu, zvedlo ruku 117 ze 176 přítomných poslanců. Premiér Petr Nečas označil hlasování za jediný logický krok, ačkoliv postup policie podle něho vzbuzuje řadu otazníků:

"Těch nepřesností je v policejních materiálech příliš mnoho na to, aby se nad tím pokrčilo rameny."

Miroslav Kalousek po hlasování řekl, že vydáním Parkanové byla fakticky zrušena imunita. Současná sněmovna vydala ke stíhání zatím nejvíc poslanců - pět. Od roku 1993, tedy od vzniku České republiky bylo zbaveno imunity 18 poslanců.