Mandátový výbor sněmovny chce další informace o nákupu letadel CASA
13. června policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání bývalé ministryně obrany a dnes místopředsedkyně sněmovny a poslankyně Vlasty Parkanové. Důvodem byl sporný nákupu vojenských letounů CASA z doby, kdy byla ministryní. Ve středu se jejím případem začal zabývat mandátový a imunitní výbor sněmovny. Jednání budou pokračovat, výbor si pouze vyžádal další informace k celému případu.
"Nemám znalosti toho spisu a jako každý zodpovědný poslanec si počkám na rozhodnutí mandátového a imunitního výboru, jehož členové se zřejmě seznámí s většími podrobnostmi. Budu se v mnoha ohledech řídit jejich názorem a jejich doporučením."
Opoziční poslanci trvají na rezignaci. Parkanová má podporu ve svém stranickém kolegovi - místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Podle něj je žádost policie absurdní.
"Oni si nepotřebují zadávat nezávislé znalecké posudky. Žádný zákon jim to neukládá. Zákon jim ukládá postupovat s péčí řádného hospodáře. Tato pracoviště, která běžně pracují se speciálním materiálem, na to mají své vlastní odborné kapacity, experty. V tuto chvíli mi to připadá jako absolutní policejní zvůle, ale to musí posoudit mandátový a imunitní výbor na základě stanovisek právních autorit."Kdy o vydání Vlasty Parkanové bude rozhodovat Poslanecká sněmovna, to řekl České televizi člen výboru Marek Benda z ODS.
"Sněmovna má rozhodnout na své první následující schůzi, to znamená bude rozhodovat na červencové schůzi. Na této schůzi v červnu by to stejně nemohlo být. Doporučení mandátového výboru je jenom doporučení, konečné slovo má sněmovna jako celek. Předpokládám, že to bude někdy v týdnu od 10. července. Do té doby padne doporučení mandátového výboru."
Česko stály tři letouny CASA španělské výroby 3,5 miliardy korun, čtvrtý kus armáda směnila za pět bitevníků L-159. Podle aktuálního posudku policie je zakázka předražená o víc než 650 milionů korun. Vlasta Parkanová se hájí tím, že povinnost zadat externí znalecký posudek na cenu letounů nevyplývá z právních předpisů. Odmítá, že by tehdejší vládu uvedla v omyl. Ministerstvo obrany uvedlo, že jeho pracovníci vypracovali na nákup letounů CASA marketingovou studii, jak je v těchto případech obvyklé. Zástupci zbrojařské firmy Omnipol ale tvrdí, že o nákupu letadel Casa s Vlastou Parkanovou nejednali. Jeho partnery prý byli bývalí náměstci Martin Barták a Jaroslav Kopřiva a šéf sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Právě posledně jmenovaného spolu s bývalou ministryní označila policie za viníky obchodu. Generální ředitel Omnipolu Michal Hon také odmítá závěr policie o předražení."České letouny mají neuvěřitelně bohaté a rozsáhlé vybavení. Mají více rádií, více odpovídačů, vše v nejnovějších verzích. Některá ta zařízení nemají ani nejvyspělejší země NATO. Jsou připravena v podstatě pro budoucí nasazení."Michal Hon argumentoval, že firma si přišla díky této zakázce pouze na 85 milionů korun.
"Z částky 324 milionů korun byly odečteny bankovní a kurzovní náklady ve výši 133 milionů korun. Dále bylo zaplaceno 105 milionů korun na DPH, které pramení z výměny jednoho letounu za pět českých L-159. Po odečtení těchto čísel se dostaneme k onomu magickému 85 milionů korun, kterými dnes disponujeme."