Spor o jadernou energii zneklidňuje koalici

Vláda bude možná čelit další nepříjemné situaci. Důvodem je spor o rozvoj jaderné energetiky. Někteří koaliční poslanci totiž dávají najevo, že jim není lhostejný návrh opoziční sociální demokracie, aby o energetické koncepci státu rozhodovala sněmovna a ne vláda. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Vládní energetická politika nepočítá kvůli zeleným s dalším rozvojem jaderné energetiky. Opoziční sociální demokracie ale vychází z analýz, podle kterých ztratí Česko v nejbližších letech bez nových zdrojů elektřiny soběstačnost. A jak říká stínový ministr průmyslu Milan Urban, skutečně spolehlivými zdroji mohou být jen ty, které vycházejí z jádra.

"Jediné možné východisko podle všech odborníků je postavit nové jaderné bloky. Musíme přitom samozřejmě i šetřit, musíme maximálně využívat obnovitelné zdroje, musíme samozřejmě zvýšit i podíl plynu na výrobě elektrické energie. To všechno platí."

Milan Urban ale soudí, že vláda se chová tak, jako by se nic nedělo. Proto přišel s návrhem, aby o energetické koncepci státu už nerozhodovala vláda, ale dolní komora parlamentu.

"Tím, že vláda nekoná, vystavuje Českou republiku velkému problému, energetické katastrofě už někdy kolem roku 2013."

Vlastimil Tlustý
Podobný názor zastávají i někteří poslanci vládní ODS. Například Vlastimil Tlustý tvrdí, že už nemůže pokračovat stav, kdy se kolem koncepce chodí jako kolem horké kaše. Asi největším kritikem zelených mezi poslanci ODS se stal místopředseda výboru pro bezpečnost Jan Klas. Také on si myslí, že za méně než deset let by nám už nemusela stačit domácí produkce energie a Česko by se stalo rukojmím dovozu. Vláda by proto měla urychleně předložit novou energetickou koncepci. Jan Klas nevyloučil, že v opačném případě by mohl dokonce podpořit opoziční návrh.

"Budu uvažovat o podpoře pana kolegy Urbana, i když k tomu samozřejmě nechci přistupovat tím způsobem, že by mělo dojít ke změně zákona."

Zastáncem jaderné energetiky je i současný ministr průmyslu Martin Říman. Ten ale už před časem dal najevo, že bude respektovat koaliční dohodu se zelenými. Pokud jde o sociálnědemokratický návrh schvalovat koncepci ve sněmovně, nepovažuje ho Říman za logický.

"Česká republika bude samozřejmě potřebovat nové zdroje. S tím já stoprocentně souhlasím. To říkám, kudy chodím. Nelíbí se mi ale to zpolitizování, protože prakticky všechny koncepce schvaluje vláda. Je to exekutivní záležitost. Nakonec ČSSD to vymyslela, když přišla v roce 2000 se zákonem o hospodaření s energiemi a s tím, že energetickou koncepci bude schvalovat vláda."

Také šéf Strany zelených Martin Bursík vidí za návrhem sociální demokracie pouze politické hrátky a snahu oslabovat vládu.

Předseda Strany zelených Martin Bursík
"Je to zkrátka velmi atraktivní terč. Když se do něj opozice trefí a najde pár poslanců z koalice, v tu chvíli je to samozřejmě téma, které může s vládou hodně zahoupat."

Situace v koalici se může skutečně vyhrotit. Pokud vláda nevyhoví představám kritiků v řadách ODS a neslíbí novou energetickou koncepci, mohou někteří z nich, jak už ostatně naznačil Jan Klas, podpořit už příští týden návrh sociální demokracie. Ten by pak měl šanci spolehlivě projít. Pro rozvoj jádra jsou i komunisté a sympatie mu vyjádřil i jeden ze dvou přeběhlíků od sociálních demokratů Miloš Melčák. Jaderná energetika není ve výčtu oblastí, ve kterých se oba přeběhlíci zavázali podporovat vládu. Podle šéfky klubu zelených Kateřiny Jacques by mohlo hlasování některých poslanců ODS ve prospěch sociálnědemokratického návrhu být porušením koaliční smlouvy. Šéf lidovců a vicepremiér Jiří Čunek si to naopak nemyslí.