Spor o ministra zdravotnictví pokračuje: Hrad obvinil Paroubka, že oklamal prezidenta

David Rath (vlevo) a Jiří Paroubek, foto: ČTK

Spor mezi premiérem Jiřím Paroubkem a prezidentem Václavem Klausem kvůli jmenování ministra zdravotnictví pokračuje. Václav Klaus obvinil Jiřího Paroubka z toho, že ho před svým loňským jmenováním ministrem oklamal, když tvrdil, že nevykonává žádnou činnost v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Další informace má Martina Lustigová.

David Rath  (vlevo) a Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Prezident Václav Klaus se zdráhá jmenovat Davida Ratha ministrem zdravotnictví s poukazem na to, že by došlo ke střetu zájmů. David Rath totiž stojí v čele České lékařské komory, vedle toho také podniká. Podle premiéra Paroubka je možné tuto překážku odstranit čestným prohlášením:"Pan doktor Rath učiní čestné prohlášení, které bude vedeno asi tou myšlenkou, že po jmenování ministrem zajistí bez zbytečných odkladů ukončení činností, které by snad naznačovaly střet zájmů podle článku 70 Ústavy."

Premiér Paroubek zároveň zopakoval, že před loňským jmenováním do vlády - připomenu, že vedl ministerstvo pro místní rozvoj - byl nejméně ve třech případech v konfliktu zájmů. "Byl jsem náměstkem primátora hlavního města Prahy pro oblast financí a byl jsem ve dvou dozorčích radách organizací zřizovaných hlavním městem Prahou. Samozřejmě, že jsem nemohl ten samý den nebo ještě předtím ty věci ukončit, ale ukončil jsem je bez zbytečného odkladu."

Podle Hradu ale Jiří Paroubek v čestném prohlášení, které podepsal před jmenováním ministrem, uvedl, že nevykonává žádnou činnost, která by byla v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Pokračuje prezidentův mluvčí Petr Hájek: "To tedy znamená, že před svým jmenováním členem vlády vědomě prezidenta republiky uvedl v omyl a byl ministrem jmenován na základě uvedení nepravdivých skutečností."

To kritizuje i komentátor Ondřej Neff: "Myslím si, že Hrad se velice oprávněně ohrazuje proti tomu, že pan Paroubek dal nejdříve nějaké čestné prohlášení a poté se ukázalo, že až ex post ty svoje aktivity upravil. To je velice nešťastné a myslím si, že jestli je na celé věci něco pozitivního, tak aspoň ta naděje, že už se něco podobného příště nestane."

Václav Klaus,  foto: ČTK
Šéf Úřadu vlády Ivan Přikryl si chce s prezidentskou kanceláří okolnosti jmenování ministrů vyjasnit. Přikryl připustil, že Úřad vlády loni některé navržené kandidáty, včetně Paroubka, mylně informoval o tom, co v prohlášení uvést.

Podle odborníků na ústavní právo má člověk vykonávat funkci ministra naplno a nemá se rozptylovat čímkoliv jiným. Pokračuje Jiří Hřebejk z Katedry ústavního práva pražské Právnické fakulty: "Člen vlády od první vteřiny nesmí vykonávat činnost, jejíž povaha odporuje výkonu jeho funkce, pokud je členem vlády. Samozřejmě úplně čisté by bylo, kdyby tady opravdu byl člověk, u něhož nehrozí ani potenciální nebezpečí, že dojde ke střetu zájmů, člověk, který má všechny tyto věci vyřešeny, a prezident republiky jej jmenuje do čela ministerstva. Poté by se plně, skutečně stoprocentně věnoval té vládní funkci."

Podle Jiřího Hřebejka by v případě jmenování Davida Ratha ministrem ke střetu zájmů opravdu došlo. "Tam se ten střet zájmů prostě nabízí, k němu prostě dříve nebo později musí dojít. To odmítnutí jmenování za těchto okolností je ze strany prezidenta republiky zcela legitimní."

A není David Rath ve střetu zájmů už teď, kdy fakticky řídí ministerstvo z pozice prvního náměstka? Co soudí Ondřej Neff? "Toto je vůbec nejhorší řešení, ke kterému měl premiér sáhnout, poněvadž je to v jistém smyslu výsměch ústavě." A názor Jiřího Hřebejka? "Ústava to takhle nechce, čili je to minimálně obcházení, pokud to vůbec není protiústavní, tak je to minimálně obcházení účelu ústavy. A to samozřejmě není dobré. Je to krizový prvek."