I když se David Rath ministrem nestal, přesto řídí resort zdravotnictví

David Rath, foto: ČTK

Z celkem běžného jmenování nového ministra zdravotnictví se stalo nečekané drama. Prezident Václav Klaus totiž odmítl jmenovat šéfa České lékařské komory Davida Ratha. Tvrdí, že Rathovo působení v obou funkcích odporuje ústavě. Podobná situace ještě v novodobé historii České republiky nestala. Premiér Paroubek nechce ustoupit a Rath tvrdí, že ho prezident nesnáší a jsou to jen jeho vrtochy. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

David Rath, foto: ČTK
Mezi hlavou státu a premiérem se rozhořel další spor. Václav Klaus tvrdí, že by se David Rath ocitl ve střetu zájmů. Česká lékařská komora, jejímž je prezidentem, totiž stojí proti ministerstvu zdravotnictví.

"Jejím cílem je prosazovat zájmy této profese - lékařů - proti státu, což primárně znamená proti ministerstvu zdravotnictví. Já si nedovedu při své nejbujnější fantazii představit, jak by to bylo možné sloučit."

David Rath však s prezidentem nesouhlasí. Své šéfování lékařské komoře chtěl po nástupu do funkce ministra pozastavit a ukončit působení v soukromých firmách. Jak řekl, prezidentovy námitky očekával vzhledem k antipatiím, které k sobě mají už od 90. let.

"Já bych byl docela rád, kdyby začal respektovat zákon o střetu zájmů, začal respektovat Ústavu ČR a přestal se chovat jako malé trucovité dítě. Prostě nesluší mu to a prezident republiky by měl být skutečně nadstranický."

Rath má s Klausem spory už několik let. Je totiž odpadlíkem z ODS, který dnes dává přednost ČSSD. Kromě toho vedl několikrát lékaře do stávky v době, kdy byl Klaus premiérem. Když se ODS pokusila zrušit povinné členství lékařů v komoře, Rath Klause přirovnal ke komunistickému prezidentu Gottwaldovi.

Premiér Jiří Paroubek na vzniklou situaci zareagoval způsobem: když to nejde přímo, půjde to oklikou. A Davida Ratha okamžitě jmenoval prvním náměstkem ministerstva zdravotnictví s pověřením úřad řídit.

Prezident nového ministra do funkce jmenovat musí. Není však stanoveno kdy. Článek ústavy, na který se Klaus odvolává, neformuluje překážky jmenování člena vlády, ale jen zákaz výkonnu činností neslučitelných s funkcí ministra. A zde je kámen úrazu, tedy spíše rozdílného výkladu, Rath zatím ministrem není a jak avizoval, v případě jmenování by se svými aktivitami skončil. Jak uvádí politolog Jiří Pehe z výkladů ústavy a dalších zákonů není úplně jasné, zda se jedná o střet zájmů.

"Myslím si, že problém v tomto přípradě se nachází na obou stranách, protože v obou případech se tomu konfliktu dalo zabránit a předejít."

Jak z této situace ven?

"Za prvé David Rath by skutečně měl jasněji vyřešit ten možný střet zájmů, na druhé straně myslím, že pan prezident by měl v této věci hrát konstruktivní úlohu a nikoli pouze deklarativně oznámit, že v takovémto případě nebude ministra zdravotnictví jmenovat. Myslím si, že by se oba aktéři měli sejít s předsedou vlády a tento problém vyřešit, protože jinak skutečně hrozí ústavní krize."

David Rath již zveřejnil své záměry v čele ministerstva. Především by chtěl ustálit finance největší Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chce také vyjmenovat nemocnice, které stát nedovolí zprivatizovat. Příznivci od Ratha očekávají urovnání situace. Kritici ho označují za kontroverzní osobnost a vytýkají mu jednostranný přístup k problematice.

"David Rath reprezentuje jeden proud českého zdravotnictví, který skutečně je spíše na straně toho socializujícího státního modelu. Na druhé straně není úplně od věci jmenovat někoho jako je David Rath, který celá léta byl v pozici hlavního kritika nejrůznějších opatření vlád a různých ministrů a zároveň člověka, který už z povahy věci tomu resortu rozumí. Myslím si, že dát příležitost takovému člověku může být určitou šancí, že se některé problémy podaří vyřešit."

David Rath oznámil, že chystá na ministerstvu velké personální změny. Chce také přehodnotit postoj ministerstva k hrozící epidemii ptačí chřipky. Hodlá sestavit komisi, která by posoudila rizika epidemie.