Rath: Tíhnu k inertním odborným řešením

David Rath, foto: Autor

Podle očekávání si premiér Jiří Paroubek vybral ve čtvrtek za nového ministra zdravotnictví prezidenta České lékařské komory Davida Ratha. Prezident Václav Klaus ale vzápětí uvedl, že ho zatím nemůže jmenovat ministrem. Rathovo působení v obou funkcích zároveň je podle Klause v rozporu s ústavou. Pokud se nakonec Rath stane ministrem, šlo by o dalšího nestraníka ve vládě, kterého si vybrala sociální demokracie. A to může vyvolávat různí spekulace. Pokračuje Zdeněk Vališ.

David Rath, foto: Autor
Premiér očekává od nového ministra, že připraví zdravotnictví na nezbytnou transformaci. Zároveň si prý Davida Ratha vybral také proto, že je mediálně známou osobnost, která bude schopna komunikovat s veřejností a přesvědčit ji, že zdravotnictví patří k prioritám sociální demokracie. Už před časem se také šuškalo, že Rath údajně zaslal Paroubkovi dopis, ve kterém naznačoval, že pokud bude ministrem, mohl by doporučit lékařům, aby volili sociální demokracii. Premiéra tato spekulace udivila.

"Takový dopis neexistuje a takovou záruku přece nikdo nemůže dát."

Navrhovaný ministr prošel docela zajímavým politickým vývojem. Nejprve vlastnil legitimaci ODS. Poté se přesunul ke Svobodným demokratům, za které také kandidoval ve volbách do sněmovny v roce 1996. Loni zase upoutal pozornost tím, jak aktivně spolupracoval se středočeskými sociálními demokraty během kampaně do krajských voleb. Když jsem se o uplynulém víkendu na sjezdu České lékařské komory zeptal doktora Ratha co soudí o názoru, že je politický konjukturalista, který jde zprava doleva, odpověděl takto:

"Podívejte, já nejdu zprava doleva. Já považuji své názory za konzistentní. To znamená, že jestliže jsem počátkem devadesátých let fandil názoru, že se má Česká republika co nejrychleji dostat mezi standardní západní demokracie, což razil Václav Klaus, tak tento názor - na rozdíl od něj - razím stále. On se stal velmi brzy průkopníkem třetích cest, se kterými já moc nesouhlasím. Čili, já jsem stále od devadesátých let zastáncem názoru, že by Česká republika měla jít cestou standardní západní demokracie. Pokud tento názor dnes spíše zastává a razí ČSSD, to je věc této politické strany. Tehdy to hlásil Václav Klaus. Bohužel jen hlásil, realizoval něco jiného."

Tomáš Julínek, foto: Autor
David Rath zároveň odmítá názor, že jeho příchodem do funkce ministra dojde k politizaci nestranické, profesní České lékařské komory.

"Problém je, že toto říkají v drtivé části kolegové, kteří jsou zase úzce napojeni na jiné politické strany. Víte, že naše viceprezidenta kandidovala dokonce za Evropské demokraty. Ta politika je tady ve vzduchu všude. O těch, co vystupují a kritizují, pak zjistíte, že jsou členy jiných politických stran.. Prostě jeden lékař tíhne víc k jednomu, druhý k někomu jinému. Já tíhnu k naprosto inertním odborným řešením."

Stínový ministr zdravotnictví ODS senátor Tomáš Julínek na dotaz, co soudí o Davidu Rathovi, jako kandidátovi na ministra zdravotnictví, jen pokrčil rameny a pak řekl, že do voleb zbývá už jen pár měsíců.

"Myslím, že nikdo už v tom resortu zdravotnictví nemůže nic stihnout. Přimlouval bych se za to, aby se hlavně neškodilo."

David Rath už dříve oznámil, že v případě jmenování ministrem pozastaví své prezidentství v České lékařské komoře. Po dobu jeho "ministrování" by ho zřejmě zastupovalo představenstvo komory.