Spor stát - majitelé domů trvá

0:00
/
0:00

Případné mimosoudní vyrovnání majitelů domů s Českou republikou v jejich sporu o náhradu škody kvůli deregulaci nájmů zřejmě již není možné. Připustil to náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Mimosoudní vyrovnání přitom bylo možností, jak předejít soudnímu sporu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Část majitelů domů ale v mimosoudním vyrovnání požaduje 50 miliard korun, což ministerstvo odmítá.

Miroslav Kalous
Zásadní je otázka, proč došlo k tomu, že majitelé domů požadují po státu tak vysoké odškodné? Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous vidí důvod zřetelně:

"Deregulace nájemného probíhala od roku 1991 podle nastavených dlouhodobých koncepcí až do roku 1999, kdy zásahem tehdejších sociálně demokratických vlád došlo k zastavení deregulace. A v tu chvíli se nájemné navyšovalo jenom o míru inflace v oblasti stavebnictví. To byl ten problém. Podle mého soudu, kdyby se ta deregulace nezastavila v roce 1999, tak by dnes debata na téma Štrasburk neexistovala, protože ten proces by se prostě nezastavil, a dneska bychom byli někde o šest, o sedm let dál."

Klára Veselá Samková, foto: ČTK
Majitelé domů, kteří kvůli regulaci nájemného zažalovali Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva, byli ochotni se mimosoudně se státem vyrovnat a požadovali 50 miliard korun. To však ministerstvo pro místní rozvoj odmítlo. Advokátka Klára Veselá Samková, která zastupuje více než 4500 majitelů domů, vysvětlila, jak k této částce došli:

"Data, ze kterých jsme vycházeli, jsou data striktně braná z údajů samotného ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva financí. Je to nepřesné v jednom směru, že těch 50 miliard je vztaženo nikoliv ke stěžovatelům, které například zastupuji já, ale obecně k všem majitelům domů a k reálné částce, kterou by všichni majitelé domů mohli u Evropského soudu pro lidská práva získat."

Podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka majitelé domů poškozeni byli, ale 50 miliard korun je náhrada nepřiměřená. Ministrův náměstek Miroslav Kalous to v České televizi vyjádřil těmito slovy:

"Majitelé domů, které zastupuje paní doktorka, argumentují tím, že Evropský soud pro lidská práva přiznává případnou újmu, pokud vyhrají, ve výši asi 20 procent celkově žalované částky. A tak vzniklo zhruba těch 200 miliard. Takže na jednání, která jsme vedli, majitelé domů říkali: My chceme 200 miliard korun, ale protože víme, že je nedostaneme, tak chceme 50 miliard, protože to si myslíme, že bychom mohli dostat. A o uznáte, že nemohu prostě doporučit komukoliv vyplatit."

Hnutí na obranu majitelů realit a Sdružení majitelů domů se teď rozhodly, že mimosoudní dohodu nechtějí a obrátí se rovnou na soud ve Štrasburku, což potvrdila advokátka Klára Veselá Samková:

"My jsme do dnešního dne na naše zcela konkrétní a kvalifikované dotazy nedostali žádnou odpověď. A tudíž o žádném jednání o smíru nemůže být řeč."

U Evropského soudu pro lidská práva leží celkem 40 žalob majitelů domů v Česku.