Sport

Za návrat ke kořenům triatlonu, tedy boji sama se sebou i s divokou přírodou označil závody Xterra triatlonu Scott Tinley, jeden ze zakladatelů tohoto sportovního odvětví. Dnes je Xterra znalci multisportů považována za nejdynamičtěji se rozvíjející odrůdu triatlonu. V poledne 29. června odstartovala na Hluboké česká premiéra tohoto závodu jako otevřeného mistrovství České republiky a zároveň kvalifikace pro mistrovství světa na Havaji. Závodníky a závodnice čekalo 1000m plavání ve Vltavě, 33km na horských kolech po hlubocké oboře a nakonec devítikilometrový běh v náročném kopcovitém terénu...

Za návrat ke kořenům triatlonu, tedy boji sama se sebou i s divokou přírodou označil závody Xterra triatlonu Scott Tinley, jeden ze zakladatelů tohoto sportovního odvětví. Dnes je Xterra znalci multisportů považována za nejdynamičtěji se rozvíjející odrůdu triatlonu. V poledne 29. června odstartovala na Hluboké česká premiéra tohoto závodu jako otevřeného mistrovství České republiky a zároveň kvalifikace pro mistrovství světa na Havaji. Závodníky a závodnice čekalo 1000m plavání ve Vltavě, 33km na horských kolech po hlubocké oboře a nakonec devítikilometrový běh v náročném kopcovitém terénu.

Na historii, specifika a budoucnost Xterra triatlonu jak ve světě, tak v Čechách jsme se před závodem zeptali Michala Pilouška, šéfa hlubocké Xterry, který jako závodník absolvoval tzv. Železného muže (Ironmana), kde skončil na 37. místě, ale také Xterru na Havaji, na níž skončil osmnáctý.

Tak ta historie trvá vlastně pouze šest let, kdy na popud organizátorů z Havaje vznikla odnož triatlonu, terénní triatlon. Vznikla na ostrově Maui, který sousedí s ostrovem Big Island, kde se každý rok koná Ironman. Budoucnost je v tom, že je závod otevřený i jiným lidem, nejen specialistům na dlouhý triatlon nebo na klasický olympijský triatlon, otevírá to dveře cyklistům a bikerům nebo trerénním běžcům, všem lidem, kteří jsou schopni se hýbat jinak než svou disciplínou. To specifikum je v tom, že se jezdí na horském kole a to horské kolo zabere největší část času. Takže ti lidé, když umí na horském kole, si mohou vybudovat pozici jak po plavání, zak potom na běh. Čili specifikum je to, že se může zúčastnit každý.

O detailech samotného závodu na Hluboké jsme hovořili s manažerkou závodu Silvií Procházkovou, která nám přiblížila některé zajímavé detaily:

"Brave Xterra Czech je světový závod, který patří do série světových off road triatlonů, tedy terénních triatlonů. Budeme mít k dispozici 33 kvalifikačních míst, to znamená, že závodníci se budou moci kvalifikovat na mistrovství světa, které se koná na Havaji. Zároveň bude Xterra mistrovstvím republiky, bude to první mistrovství republiky v terénním triatlonu, kde budou vyhodnoceni tři nejlepší muži a tři nejlepší ženy. Zároveň se pojede i závod tříčlenných štafet."

Na Hlubokou přijely opravdové hvězdy, český triatlon podobnou koncentraci dosud nezažil. Reprezentativní výčet podává odborník na slovo vzatý, Michal Piloušek: Uvidíme Oliviera Marceaua, což je účastník olympiády a mistr světa z roku 2000 v olympijském triatlonu, pak je tam Andrew Noble, což je mistr světa v duatlonu, pak také Francouz Nicolas Lebrun, který je mistrem světa v zimním triatlonu. Pak je tam Kerstin Villou, která je mistryní světa v Xteře, tedy v této disciplíně. Bude tam Kája Polívková, která je mistryní světa v kvadriatlonu. Jarda Bílek je na startu ve štafetě, to je vítěz Závodu míru. Hvězd je mnoho, mnoho je také specialistů na jednotlivé disciplíny.

A kdo byl podle Silvie Procházkové nejzajímavějším účastníkem?

"Nejstarším účastníkem je Edward Hudcovic, je mu 62 let a bydlí na Havaji, dokonce 5km od startu mistrovství světa, které se tam koná na podzim. Přijel k nám, aby se tam kvalifikoval. Je to pro nás velká pocta. Dokonce jsme zjistili, že jeho kořeny vedou na Slovensko."

Nezbývá než dodat, že Francouz Marceau byl osamoceným králem startovního pole. Po plaveckém kilometru ve Vlatavě si vytvořil téměř tříminutový náskok na favorizovaného krajana Lebruna. Ten sice v sedle horského kola ztrátu snížil, ale na vítězství nedosáhl. Potíže na kole zastavily duatlonového mistra světa Nobla z Austrálie. Z celkového vítězství se radoval Oliver Marceau ve výborném čase 2:12:35, druhý skončil se ztrátou 1:43 Nicolas Lebrun. Z Čechů byl nejlepší šestý Jan Kubíček, který se tak stal prvním mistrem České republiky. V závodě žen zvítězila Američanka Angleová před naší Kateřinou Pánkovou.

Hokejisté Jágr s Havlátem, fotbalisté Koller a Rosický, atleti Železný a Šebrle, olympijští vítězové Hilgertová a Valenta, běžkyně na lyžích Neumannová a bývalý tenista Nováček zaštiťují akci Sportovní hvězdy dětem, jejíž první slavnostní večer se konal minulý pátek v pražském Obecním domě. V průběhu večera byly pěti dětským zdravotnickým zařízením předány šeky po šesti stech tisících korunách.

Útočníka české reprezentace a Borussie Dortmund Jana Kollera jsme se zeptali, jak se o projektu dověděl a co všechno je připraven pro děti udělat:

"Pánové mě asi před měsícem oslovili, jestli bych se nechtěl účastnit. Když bude potřeba, tak pomohu třeba i finančně."

Zatímco v České republice se podobné akce Koller účastní poprvé, z Německa, kde působí, již podobnou zkušenost má:

"V Německu je to hodně časté, hlavně my v Dortmundu se jako celek často účastníme akcí pro děti a dětské domovy. Takže už s tím nějaké zkušenosti mám. S dětmi se setkáváme přímo v nemocnicích."

Na závěr jsme se Jana Kollera zeptali, komu bude v nedělním finále fotbalového mistrovství světa držet palce a koho považuje za největší překvapení právě skončeného turnaje:

"Před šampionátem jsem Němcům nevěřil, ale teď se dostali až do finále, a tak jim přeji vítězství. Určitě Korea, která hrála za hranicí svých možností, hrála srdcem a velmi jsem jim fandil."