Sport

Sport v Česku byl v minulých dnech ve stínu politiky. O tom, že ne zcela, vás ve dnešní sportovní rubrice přesvědčí Herbert Brynda, který hovořil s argentinským trenérem českých volejbalistů Juliem Velaskem. Řeč bude také o přátelském fotbalovém zápase se Švédskem.

Český volejbalový svaz se odhodlal počátkem letošního roku k nevídanému kroku: na místo trenéra mužské reprezentace angažoval cizince. A ne ledajakého! Koučem se stal zkušený Argentinec Julio Velasco, absolutní špička ve svém oboru, který přivedl Itálii ke dvěma světovým a třem evropským prvenstvím. Mistrovství světa, které se nedávno uskutečnilo ve Velaskově rodné zemi, zmítané ekonomickými problémy, však přineslo zklamání. Čeští volejbalisté skončili až na třináctém až šestnáctém místě. Trenér Velasco si po šampionátu vybral u volejbalového svazu dovolenou a po několika týdnech přicestoval do Prahy, aby své zaměstnavatele seznámil s hodnocením účinkování na mistrovství světa a jednal o případném prodloužení kontraktu. Julia Velaska jsme se zeptali, co bylo obsahem jeho hodnotící zprávy:

"Zmiňoval jsem se v ní o mnohých věcech: o přístupu ke světovému šampionátu, kterého jsem se před jeho zahájením trochu obával a na který jsem upozorňoval. Stres, pod kterým mužstvo hrálo, zvláště v prvním zápase s Kubou, byl enormní. Samozřejmě, že jsem mluvil také o vnitřní situaci v týmu, ale o těchto věcech nehovořím veřejně. Řídím se krédem, že když prohrává družstvo, prohrávají všichni. A nejzodpovědnějším člověkem je v tomto případě trenér, protože stojí v čele týmu."

Co by tedy podle trenéra Velaska šlo zlepšit nebo udělat lépe?

"Zlepšit by šla řada věcí. Myslím, že bychom se mohli zlepšovat v organizaci, trénincích, ale také ve vzájemném poznávání, tedy v komunikaci, v přípravě na zápasy, v taktice a tak dále. Ve všem je možné se zlepšovat. S tímto týmem jsem pracoval pouze čtyři pět měsíců, takže abych to shrnul: zlepšení je možné jak individuální, tak týmové."

Na závěr rozhovoru jsme se Julia Velaska zeptali na vizi českého volejbalu, kterou by se snažil realizovat v případě, že by mu byl prodloužen kontrakt s Českým volejbalovým svazem.

"Myslím, že český volejbal má silnou tradici, je na dobré technické úrovni, ale má problémy s odchody hráčů do zahraničí. To však není nic výjimečného. V Argentině je to totéž. Český volejbal se potýká s problémy, které mají všechny země, které toho v minulosti hodně dokázaly: Spojené státy, Rusko, Nizozemsko, Japonsko nebo dnes také Itálie. Když hodně vyhráváte a jste úspěšný, zvyšuje se riziko, že se zahledíte příliš do sebe. To znamená, že se stále srovnáváte sám se sebou a nikoliv s těmi druhými. Hodně jsem toho tady slyšel o minulých úspěších českého volejbalu a ne o Brazílii, Jugoslávii, Rusku nebo Itálii. Myslím, že tento přístup je třeba změnit a že se musíme poměřovat s jinými týmy, protože ty jsou sice našimi protivníky, ale můžeme se od nich mnohému naučit. Prostě tak to v tomto zlomovém období je, dokonce i v ekonomii tomu tak je, už není možné tvrdit: tak jsme to dělávali...Stále je potřeba něco měnit a učit se od ostatních. Myslím, že ve sportu je to stejné."

Na hodnocení vystoupení českých odbíjenkářů na mistrovství světa a na takzvanou Velaskovu zprávu jsme se zeptali také místopředsedy svazu volejbalistů Antonína Lébla:

"Především si myslím, že to pro naše družstvo byla promarněná šance. Myslím si také, že mužstvo neodvedlo výkon, na jaký bylo připraveno. Myslím si, že v tom spočívá výzva pro celý český volejbal. Co se týče hodnotící zprávy pana Velaska: budeme ji konfrontovat s informacemi, které máme k dispozici a na základě této zprávy a těchto informací uděláme závěry, které by se měly dotknout českého volejbalu především v mládežnických složkách."

Julio Velasco tvrdí, že podmínkou dalšího úspěšného rozvoje českého volejbalu jsou změny, a to i bolestného charakteru. Myslí si totéž i Antonín Lébl?

"Já se domnívám, že určitě, protože pan Velasco zde nastartoval určitý proces daleko většího profesionálního přístupu všech reprezentantů a myslím si, že jde především o psychiku jednotlivých hráčů, kteří si ještě ne zcela uvědomují význam slova reprezentant a jak říká pan Velasco: někdy je třeba s problémy bojovat a ne se jim vyhýbat. A to se v některých případech skutečně stalo."

To znamená, že volejbalové vedení dává Velaskovým výhradám spíše za pravdu. V jakém stadiu je tedy domluva o prodloužení smlouvy s trenérem, a do kdy chtějí funkcionáři tuto věc vyřešit? Místopředseda volejbalového svazu Antoním Lébl:

"S panem Velaskem o prodloužení smlouvy jednáme, myslím, že uzavření tohoto jednání by mělo proběhnout do prosince letošního roku. A samozřejmě doufám, že bude pozitivní."

Se sezónou se loučili také fotbaloví reprezentanti přátelským zápasem proti osmifinalistovi letošního mistrovství světa Švédsku. Ani v desátém letošním utkání nenašel výběr trenéra Brucknera přemožitele. S výsledkem 3:3 byli tepličtí diváci spokojeni, ale co trenéři a samotní hráči? Kapitán mužstva Pavel Nedvěd hodnotil zápas následovně:

"Domnívám se, že diváci byli spokojeni. My jsme se snažili hrát útočně, dali jsme tři góly, i když jich mohlo být i víc, protože jsme měli i další šance. Pak jsme byli potrestáni za vlastní nedůslednost, za špatný odkop. Celkově si myslím, že to bylo zajímavé a vcelku dobré utkání"

A jak Pavel Nedvěd prožil první rok pod novým trenérem Karlem Brucknerem?

"Udělali jsme spoustu práce, trenér se nám snaží vtisknout útočnější styl, což nám podle mého názoru vyhovuje. Máme před sebou ještě mnoho práce, ale jsme na dobré cestě."