Štěstí bude usilovat o Oscara

Le Bonheur
0:00
/
0:00

Problémy, které řeší političtí lídři, mohou být na hony vzdálené problémům, s nimiž se potýkají běžní lidé v každodenním životě. Film mladého režiséra a scénáristy Bohdana Slámy (*1967) Štěstí má možná blíž k těm druhým. Vyprávění o touze po lásce a přátelství v mnohdy neutěšených životních podmínkách sklízí ani ne dva týdny po své premiéře mezinárodní úspěchy a nejnověji byl za Českou republiku nominován na Oscara.

Film Štěstí
Osmatřicetiletý Sláma uvedl, že Štěstí volně navazuje na jeho debut Divoké včely.

"Samozřejmě ty filmy spolu souvisí, a řekl bych spíš tématicky, než že by to bylo nějaké pokračování Včel. Když jsme dokončovali Divoké včely, já už jsem přemýšlel o tomhle filmu a svým způsobem zůstává to myšlení stejné, takže v něčem je ten film podobný, v něčem už je zase jiný - prostě má společné téma. A to téma hledání lásky, což je společné pro nás všechny. Jiný je ten film v tom, že je, řekl bych, dospělejší, už to není taková komedie, věci, které řeší tady ty postavy, mají víc tragický charakter, tím pádem i žánr je jiný."

O víkendu dostal Slámův snímek hlavní cenu Zlatou mušli na festivalu v San Sebastiánu. Zároveň byla Stříbrnou mušlí za nejlepší ženský herecký výkon odměněna Anna Geislerová. Po kladném přijetí domácí kritikou film Štěstí také ovládl česká kina a dostal se do čela tabulky návštěvnosti. Ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler vysvětlil, z jakého okruhu snímků akademie oscarovou nominaci vybírala:

"Těch filmů bylo asi 20, jsou to filmy, které byly uvedeny od 1. 10. 2004 do 31. 9. 2005, a Štěstí, které vyhrálo San Sebastián i Athény, se zároveň nejvíc líbilo i akademikům. Štěstí je kvalitní, divácky náročný film, je to taková sociální romance. Určitě bude na festivalech slavit dál úspěchy a já mu samozřejmě budu držet palce, aby ho měl i na Oscarech a byl nominován."

Na druhou stranu Slámovy Divoké včely, které se poetikou, základním filmařským přístupem neliší, byly také za Českou republiku nominovány a nakonec neuspěly. Myslíte, že tentokrát to může být jinak?

"Štěstí a Divoké včely jsou skutečně festivalové filmy, které mohou zaujmout celou řadu porot. Pokud se jedná o výroční ceny, ne o festivaly, bude mít tu pozici asi malinko složitější, ale opakuji, film je jedna velká alchymie a nikdy nevíte, jak co dopadne. A já filmu Štěstí držím palce, aby byl alespoň mezi pěti nominovanými, protože snímek je to umělecky vysoce zajímavý."

On je poměrně neobvyklý i námětově. Myslíte, že to je jeho hlavní přednost?

"Já si myslím, že jeho hlavní přednost je do určité míry improvizace, do určité míry stylizace, určitá dokumentární odlehčenost, skvělé herecké výkony a určitá autentičnost, která se jen tak nepodaří takhle kvalitně a dobře natočit."

V těchto dnech prezentuje Bohdan Sláma Štěstí v New Yorku na mezinárodním filmovém festivalu. Od Hry o jablko Věry Chytilové je to po téměř 28 letech první český hraný film.