Film o štěstí příležitosné rodiny

Z filmu 'Štěstí'
0:00
/
0:00

V kinech se před několika dny objevily dva nové české filmy: Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště Vladimíra Morávka a Štěstí, které podle vlastního námětu a scénáře ho natočil režisér Bohdan Sláma. Dnes se zaměříme na druhý jmenovaný. Jak upozorňuje kolega Vilém Faltýnek, který byl mezi prvními diváky, ve Slámově filmu se touhy postav nenaplňují, přesto některé z nich zažívají štěstí. Více v následujícím příspěvku.

Režisér Bohdan Sláma
Režisér Sláma nedává postavám svého filmu možnost uskutečnit tužby a sny, naplnit klasické modely tzv. šťastného života. Dva mladí lidé, jejichž vlastní partnerské vztahy nejsou úspěšné, spolu přesto zažijí hluboké porozumění při péči o dvě cizí děti. V této "příležitostné rodině" se objeví několik vzácných okamžiků, které film vykresluje jako šťastné. Tady je jádro filmu, logicky spojované s oběma dětmi. Jejich psychicky nemocnou matku hraje Aňa Geislerová. Dětští představitelé ve Slámově filmu dostávají velký prostor, natáčení jistě nebylo jednoduché.

Z filmu 'Štěstí'
"Já jsem prostě na ně začala křičet a oni začali brečet. Já jsem měla ještě v záloze, že je ztřískám, ale pak už jsem to nedokázala. Všechny ty scény, co se s dětmi natočily, jsou většinou na první dobrou, protože jsme je prostě nemohli trýznit víckrát. takže jsme si to vždycky připravili, já jsem naakumulovala a pak jsme to na ně prostě pustili a ty děti tak přirozeně reagovaly. je to hrozné... ale věděly, že je to hra. Já jako jejich tyran jsem k nim nebyla zas až tak moc připouštěna. Oni věděli, že je to hra, ale nechtěli jsme zas, aby jsme se nějak příliš zkamarádili, aby byli schopní hrát a měli ze mě trošku vyplašenější výraz, takže jsem se od nich držela trošku stranou. Ke konci už to bylo těžší, protože se trošku otrkali a věděli, že ode mně můžou vždycky čekat nějakou záludnost a dávali si na mě pozor."

Vaše postava má k tomu titulnímu štěstí asi nejdál. Můžete přiblížit, co je příčinou toho jejího neštěstí?

"No, vy jste řekl, že má ke štěstí nejdál, ale zároveň ta tragédie její je podle mě v tom, že ona má k tomu štěstí nejblíž, ale její neštěstí je v tom, že to nevidí. Jak říkal Bohdan, její tragédie je v tom, že ona má dvě krásné zdravé děti, a pro ni to nic neznamená. A zároveň má ten zdravotní problém. Tím se to všechno vyhrotí. Já jsem si tak jako - vy-esencovala... názor, že ten film je o tom, že všichni štěstí hledají, ale že to štěstí je - a to si myslím i soukromě - že to štěstí je v tom, že člověk něco jako štěstí vnímá. Je to emoce, kterou člověk je schopen prožívat, kterou něco cítí. A když tu schopnost nemá, tak štěstí nikdy nenajde. Protože to fakt není venku, ale uvnitř..."

Postava nemocné matky je spouštěcím momentem dění, aktivní postavy jejích přátel vytvářejí Pavel Liška a Gabriela Vilhelmová. Starší generaci tu zastupují Zuzana Krónerová, Martin Huba, Simona Stašová a Boleslav Polívka.