Štětina: Premiér si ve vztahu ke komunistům odporuje

Senátor Jaromír Štětina

Vláda na středečním zasedání projednala návrh zákona, který výslovně zakazuje propagaci komunismu a fašismu pod trestem až osmi let vězení, a vyslovila k němu nesouhlasné stanovisko. Jak ale připomíná jeden z autorů novely, senátor Jaromír Štětina, konečné slovo bude mít sněmovna.

Vláda na středečním zasedání projednala návrh zákona, který výslovně zakazuje propagaci komunismu a fašismu pod trestem až osmi let vězení, a vyslovila k němu nesouhlasné stanovisko. Novela by podle autorů komunistické strany přinejmenším přinutila ke změně názvů a dokumentů. Senát přijal návrh novely hlavně hlasy pravicových senátorů. zastánci návrhu argumentují především zločinností komunistické ideologie a nebezpečím návratu komunistů k vládní moci kvůli sbližování ČSSD s KSČM. Podle odpůrců je norma zbytečná a protiústavní, jak v případě obdobné úpravy rozhodl v září 1992 tehdejší federální Ústavní soud.

Ve středu vláda podle očekávání s novelou zakazující propagaci komunismu nesouhlasila.

"Vláda k senátnímu návrhu zákona vyjádřila nesouhlasné stanovisko. Je tam uvedeno několik důvodů a jedním z nich je, že nejsou sjednoceny znaky trestného činu,"

vysvětluje mluvčí vlády Lucie Orgoníková. Premiér Jiří Paroubek už dříve návrh označil za "politicky stupidní". Podle něj by vedl jen k větší semknutosti komunistických voličů. Jak připomíná jeden z autorů novely, senátor Jaromír Štětina, konečné slovo bude mít sněmovna.

"Vláda byla ze zákona povinna ten návrh senátu projednat, ale to, že k němu zaujala nesouhlasné stanovisko, neznamená, že ho zamítla. Vláda ho zamítat nemůže, ta jenom vydává své stanovisko a co se s tím zákonem stane, bude rozhodovat poslanecká sněmovna."

Mění stanovisko vlády šance na přijetí ve sněmovně?

"Tak já si myslím, že samozřejmě stanovisko pana ministerského předsedy je rozhodující, ovšem nikoli jako rozhodnutí premiéra, ale jako rozhodnutí vůdčí osobnosti v sociální demokracii. Pokud vím, tak sociálnědemokratičtí ministři ten zákon nedoporučují schválit, všichni ostatní poslanci řekli, že ten návrh zákona podporovat budou. Jestliže se mezi 70 poslanci sociální demokracie najde 20 těch, kteří ještě chápou, že je rozdíl mezi komunistou a sociálním demokratem, tak by ten zákon mohl i projít."

Co říkáte argumentaci, že tento zákon by jenom přispěl k sepětí komunistů?

"Já si myslím, že to není pravda, a navíc si pan premiér odporuje. Když na jedné straně poukazuje na jakési sepětí komunistů a na druhé straně deklaruje, že s nimi chce spolupracovat. Já se v panu premiérovi nevyznám a byl bych rád (věděl), kterou z těch dvou variant si pan premiér vybere."

Přijetí novely podporují signatáři petice, pod níž se podle internetových stránek www.zrusmekomunisty.cz shromáždilo do poloviny tohoto týdne přes 56.500 podpisů.