Stoletá Češka v Bruselu dostala fotku s věnováním od krále

Ludmila Kupková oslavovala s českými krajany, foto: Dušan Swalens

Málokomu se stane, že mu k narozeninám popřeje sám pan král. Paní Ludmila Kupková se může pochlubit fotografií belgického panovnického páru s osobním věnováním krále Alberta I. a jeho ženy Paoly. Bylo jí totiž 100 let. Narozeniny oslavila v domově pro seniory v Bruselu. V její slavný den ji navštívil zpravodaj Českého rozhlasu v Belgii Pavel Novák. Popřát jí přišli i čeští krajané a upekli pro ni dort s jejími oblíbenými jahodami.

Ludmila Kupková oslavovala s českými krajany, foto: Dušan Swalens
Dort, svíčky, dárky, společnost českých krajanů a spousta přání pevného zdraví do dalších let. Paní Ludmila Kupková přijímala gratulace v domově s pečovatelskou službou v centru Bruselu. S upravenými šedými vlasy a nalíčená od ošetřovatelek jen zářila. Za svůj život prošla mnoha zeměmi a naučila se mluvit několika jazyky. Narodila se v roce 1912 v Budvě na území dnešní Černé hory. Díky mamince umí srbochorvatsky. Otec byl český lékař. Přestěhovali se do nově vzniklého Československa, kde bydlela ve Vyškově, Brně a ve Zlíně. Vdala se v 19 a s manželem pak odjela do Persie, kde on coby zástupce firmy Kolben-Daněk stavěl cukrovar.

„V Íránu jsem byla celou válku. Do Belgie jsem se dostala, že můj muž byl poslaný jako obchodní attaché na ambasádu. Tak jsem se dostala do Belgie,“ vypráví Ludmila Kupková.

Tady se po čase kvůli manželově angažovanosti pro komunistickou stranu rozvedla a sama odešla do emigrace. V 66 se vdala podruhé, tentokrát za Belgičana a starala se o jeho děti, kterým maminka zemřela.

Ludmila Kupková, foto: Dušan Swalens
Paní Margaritte, nevlastní dcera paní Ludmily, popisuje svou nevlastní matku jako člověka, který se stále zajímal o spoustu věcí a z kterého čišela životní energie. Že se paní Kupková i ve svých 100 letech stále zajímá o dění kolem sebe, dokazuje i to, že si každý den listuje v novinách a bez brýlí si je čte.

Já mám abonement na Le Soir.

A každý den si čtete noviny ?

Ano, čtu je každý den.

Co máte ráda, jaké květiny máte ráda ?

No, konvalinky mám ráda. Taky růže.

Kytice bílých a žlutých růží také zkrášlovala její pokoj. Stařenka s pergamenovou kůží, ale zvídavýma očima se dnes už brzy unaví a většinu dne tráví v pokoji domova seniorů. Ještě před pár lety to ale byla nejen duševně, ale i fyzicky velmi aktivní paní. Vzpomíná její přítelkyně Alena Gilbert.

Stoletá krajanka se může pochlubit i blahopřáním od krále, foto: Pavel Novák
„Já bych řekla, že je to tak 6-7 let, když jsem se s ní vydala na procházku. Myslela jsem si: kus spolu ujdeme a já ji pak posadím na tramvaj nebo na autobus a pojedu s ní domů. Ale ona, když jsme došly na konec, tak jsme si pravda sedly, aby si odpočinula. Já jsem jí řekla: Tak teď půjdeme na tramvaj. Ale ona říká: Ne, jdeme nazpátek. Já pak už byla unavená a ona vůbec. Ona je taková hrozně vitální.“i

Paní Ludmila Kupková se ke svému jubileu dočkala nejen blahopřání od své rodiny, přátel v domově a českých krajanů. Osobní gratulace přišla dokonce z královského paláce.

Ředitel domova pro seniory Patrick Scheyven všem ukazoval obrázek uložený v červeném pouzdře se zlatou korunkou.

Už řadu let je tradicí, že každý, kdo se v Belgii dožije 100 let dostává od královské rodiny fotografii krále Alberta I. a královny Paoly s osobním věnováním. Vysvětlovala mi bruselská radní Souad Razzouková, která králův dárek coby zástupce města přinesla. Paní Ludmila Kupková je pravděpodobně první Češkou, která takovou gratulaci od belgického krále dostala.

Pokud máte po ruce nějakou skleničku, můžete i vy připít stoleté české krajance v Belgii na zdraví.

Autor: Pavel Novák
klíčové slovo:
spustit audio