Studenti z Moskvy se učí česky, chtějí studovat na českých vysokých školách

Moskva

Chtějí studovat a žít v Česku, češtinu se proto učí šestnáct hodin týdně a po roce už s úspěchem skládají přijímací zkoušky na české vysoké školy. - Řeč je o studentech Centra klasického evropského vzdělání v Moskvě, kteří začátkem letošního roku navštívili Prahu. Hovořila s nimi Milena Štráfeldová:

Moskva
České středoškoláky by představa, že po dopoledním vyučování matematiky, zeměpisu nebo biologie budou ještě každé odpoledne pilně studovat cizí jazyk, nejspíš odradila. Studenti soukromé moskevské střední školy na Novoalexejevské ulici se však češtině, pro ně cizímu jazyku, věnují několik hodin denně. Rozhodli se totiž, že ve studiu budou pokračovat na českých vysokých školách:

"Říkají, že chtějí studovat v Evropě, chtějí dostat tzv. evropský diplom. My jsme také Evropa, oni ale chtějí stále dál na západ, jak pracovně, tak podívat se do světa. A začínají právě tady, protože je to hranice mezi západem a východem, což je pro ně ideální."

vysvětluje jejich motivaci ředitelka Centra klasického evropského vzdělání Veronika Novoselova. Mezi studenty Centra přitom není ani jeden Čech nebo potomek českých krajanů:

"Všichni jsou rodilí Rusové a češtinu se učí od začátku, od nuly. Pasivně ovládají češtinu na intenzívním kurzu během šesti měsíců, aktivně jsou už po deseti měsících schopni se vyjádřit. Pak se hlásí na české vysoké školy v češtině, což znamená, že skládají přijímací zkoušky a pak i studují v češtině."

Takové plány má i patnáctiletá Lena, která chce na Vysoké škole ekonomické v Praze studovat ekonomiku a cestovní ruch:

"Chtěla bych se učit v Evropě. Česká republika je slovanská země,"

Právě to, že Česko patří mezi slovanské země, hraje podle Veroniky Novoselové u jejích studentů velkou roli. Hodně dětí ale motivuje i to, že jejich rodiče a příbuzní v Česku už žijí a podnikají nebo sem často jezdí jako turisté. Sami studenti do České republiky přijíždějí dvakrát ročně, stráví tu pokaždé dva týdny a cítí se tu prý jako doma. Během studia v Moskvě se hodně věnují i české kultuře, čtou knihy českých autorů a sledují i české filmové novinky:

"Viděla jsem Román pro ženy a Jak se krotí krokodýli, velmi se mi to líbilo, a četla jsem Haška a teď čtu Čapka."

říká šestnáctiletá Xeňa, která se také chystá na Vysokou školu ekonomickou. Filmy i knihy škole zapůjčuje i česká ambasáda v Moskvě. Při přijímacích zkouškách na vysokých školách v Česku zatím prý uspěli všichni a podle ředitelky Novoselové tu studují s výborným prospěchem.