Terezín chce být univerzitním městem

r_2100x1400_radio_praha.png

Univerzitním městem se do roku 2010 chce stát severočeský Terezín. Bývalá tereziánská pevnost by po rozsáhlé rekonstrukci měla poskytnout zázemí až dvěma tisícům studentů humanitních oborů. O více informací se zajímala Milena Štráfeldová:

Památkově chráněné město, které za druhé světové války sloužilo jako židovské ghetto a přestupní stanice do nacistických koncentračních táborů, chce zrekonstruovat bývalá kasárna a nabídnout je vysokým školám:

"Před několika lety vojenské město opustila armáda a téměř čtyřicet procent rozlohy města je najednou prázdné, mrtvé,"

vysvětluje terezínský starosta Jan Horníček důvody, které vedly radnici k vypracování europrojektu "Terezín - univerzitní město, centrum vzdělanosti, kultury a sportu".

"Město svou prací získá finanční prostředky a opraví opuštěné vojenské objekty. Vzniknou ubytovací prostory pro zhruba dva tisíce studentů, byty pro učitele a zázemí těchto škol, výukové prostory, auly."

Rekonstrukce města včetně jeho opevnění má stát více než sedm a půl miliardy korun. Na jejím financování by se podle starosty měly vedle města podílet i český stát a ze tří čtvrtin i Evropská unie. Zrekonstruované objekty by pak vysoké školy získaly do nájmu:

"Skutečně obrovský ohlas tento náš projekt vzbudil v zahraničí, a to jak v Evropě, tak i v zámoří. Trošku je mi líto, že zahraniční univerzity reagují podstatně rychleji než české univerzity."

Obnovu města, poznamenaného desetiletími nedostatečné údržby, se podařilo nastartovat už po předloňských záplavách. Na odstranění povodňových škod přispěl Fond solidarity Evropské unie Terezín částkou 250 milionů korun. S projekční přípravou celkové rekonstrukce Terezína na český Oxford začne radnice už v letošním roce.