Tisíce divokých hus na Nových Mlýnech

Nove Mlyny reservoir, photo: CTK

Na hrázi novomlýnských nádrží na Břeclavsku je v posledních dnech po ránu rušno. Desítky lidí si zejména o minulém víkendu nenechaly ujít velmi atraktivní podívanou na obrovské vzlétající hejno divokých hus, které v noci na velké vodní ploše odpočívají. Jsou ze severu Evropy, Islandu, Grónska a Sibiře a ornitologové je ve středu spočítali - je jich na 34 tisíc. Další podrobnosti má Josef Kubeczka.

Hráz mezi první a druhou nádrží proti kostelu zatopené obce Mušov na vodním díle Nové Mlýny na Břeclavsku je ideálním místem k pozorování nebývale velkého množství divokých hus, foto: ČTK
Trojice novomlýnských nádrží je největším zimovištěm divokých hus v celé České republice. Jejich počet je však letos mnohem vyšší než loni. Ornitologa Josefa Chytila ze správy Chráněné krajinné oblasti Pálava jsem se zeptal, zda se ví, odkud přiletěly?

"Téměř stoprocentně jsou to ptáci, kteří táhnou zpátky na svoje severská hnízdiště a téměř určitě jsou to ptáci z Neziderského jezera na rakousko-maďarském pomezí."

Co je na novomlýnských nádržích tak láká? Proč si vybírají právě tuto lokalitu?

"Je to po cestě jedna z největších vodních ploch. Navíc tam mají velice dobré podmínky z hlediska klidu a bezpečnosti. Mají tam zabezpečenou vodu, kterou zásadně potřebují jako pití, protože když se pasou na polích, tak to jim z hlediska tekutin nestačí. Tu vodu tedy nutně potřebují. Zásadním důvodem je ale klid na nocovišti."

Lze to obrovské hejno hus pozorovat během celého dne?

"To určitě ne, protože ony brzo ráno, okolo sedmé hodiny vylétají různými směry. My jsme například viděli u Drnholce na poli zhruba 9 tisíc hus najednou, ale to je výjimka. Ty husy se rozletí různými směry a jediný čas, kdy se opravdu dají vidět pohromadě, je ranní rozlet."

Pohled na tak velké množství hus je jistě úchvatný, ale na druhé straně nepřináší taková koncentrace ptáků nějaké škody?

"Několikrát byly škody nárokovány, ale většinou nebyly potvrzeny. Minimální škody mohou vznikat pouze v případě, že náhle rychle odměkne a husy se dostanou na pole, kde je velice měkká půda. V takovém případě ozimou pšenici vytahují ze země, tedy neuštipují, případně ji zašlapou. Jen v těchto výjimečných případech mohou vzniknout nějaké škody. V případě, že je zamrzlo nebo je půda suchá, tak naprosto žádné škody nevznikají. Naopak, když vzešlé obilí uštípnou, tak může vyrazit ještě více klásků, to obilí obrazí a škody na úrodě rozhodně nejsou."

Naopak tedy mohou přinést užitek.

"V některých případech určitě ano."

Do kdy bude možno na Nových Mlýnech pozorovat tyto nádherné ptáky?

"Pokud bude vývoj počasí 'normální', tak ony hromadně odlétají zhruba okolo 5. až 10. března. Toho času už rozhodně moc není."