Toyota a Peugeot budou vyrábět i v České republice

Peugeot 307

Automobilky Toyota a Peugeot definitivně oznámily, že postaví novou továrnu v Kolíně. Jde o jeden z největších projektů evropského automobilového průmyslu posledních let. Poté, co bude závod dostavěn, zařadí se Česko mezi největší evropské výrobce automobilů. Od roku 2005 bude továrna vyrábět 300 tisíc vozů ročně a dá práci dvěma tisícům lidí. Podrobnosti má Jaromír Marek.

Podnik velký skoro jako polovina mladoboleslavské Škody změní tvář velké části tuzemského průmyslu. V roce 2005 hodlá vyrábět 300 tisíc vozů, tradiční výrobce podnik Škoda půl milionu vozů ročně. Díky oběma továrnám se Česko zařadí na jednu z předních evropských příček ve výrobě osobních vozů. Hned za Německo, Francii, Španělsko, Británii a Itálii.

Jaký vůz se bude v Kolíně vyrábět není ještě jisté, rozhodně by to mělo být malé, úsporné auto s nízkou spotřebou. Hodně se mluví i o jeho ceně. Díky levné pracovní síle a široké síti levných dodavatelů hodlají výrobci stlačit dolů náklady, a tedy i cenu obvyklou u malých aut. Více Martin Jahn z agentury Czechinvest.

"Ta jeho cena by mohla začínat na 6000 Euro. To znamená, že to bude malý, úsporný vůz, po kterém nyní roste poptávka."

Peugeot
Právě cena, v přepočtu asi čtvrt milionu korun, by měla představovat největší trumf nového vozu a měla by zamíchat cenami na evropském trhu.

Továrna bude dvakrát větší než dosud rekordní investice nizozemského Philipsu v Hranicích na Moravě. Za samotný závod utratí investoři miliardu eur, dalších 500 milionů půjde na vývoj vozu. V továrně bude vlastní lisovna, lakovna a další výroby, zatím se nepočítá s produkcí motorů či převodovek. V závodě by měly najít práci až tři tisíce lidí. Více Josef Blecha z Úřadu práce v Kolíně:

"Bude se jednat především o dělníky, lakýrníky a předpokládáme, že bude prováděn i nábor v celé ČR pro konstruktérya pracovníky vyššího managementu, které bude na okrese Kolín obtížné nalézt."

"Přímá zaměstnanost v tomto závodě se bude pohybovat od 2 do 3 000 zaměstnanců. Subdodavatelé by mohli zaměstnat až dalších 8000 lidí,"říká Martin Jahn z vládní agentury Czechinvest, pro kterou je dohoda se společnostmi Toyota a Peugeot největším úspěchem v její osmileté historii. Výstavba nového závodu, vzdáleného jen čtyřicet kilometrů od mladoboleslavské Škodovky, by měla být zahájena v polovině roku 2002.