Trest za úplatky

Vladimír Kotrouš, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Bývalý šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš byl zatím nepravomocně odsouzen za přijetí úplatku. Šestiletý trest vězení a desetiletý zákaz pracovat u policie i městské policie by mohl být přinejmenším důraznou výstrahou pro ty, kteří by si chtěli "přilepšit" a obohatit tak své osobní konto nekalým způsobem.

Vladimír Kotrouš,  foto: ČTK
Bývalý šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš chtěl podle žalobců po Josefu Jíšovi, jehož opravna se starala o vozy městské policie od roku 2005, ve čtvrtletních splátkách pět procent z objemu prostředků, které strážníkům za rok fakturovala. Částky požadoval za to, že zajistí trvání smlouvy mezi městskou policií a autoservisem.

Trestní proces s Vladimírem Kotroušem začal jeho částečným přiznáním viny:

"Ano, převzal jsem od pana Jíši finanční hotovost za dohodu, že mu pomohu v případném pokračování spolupráce či výběrovém řízení. I když jsem dopředu věděl, že toto nemohu splnit. S odstupem doby teď vím, že jsem udělal velikou hloupost, že na celou situaci doplácí má rodina. Snažil jsem se i pana Jíšu přesvědčit o tom, že výběrové řízení tak, jak bude vypsáno, je možné naladit na jeho podmínky, aby on měl šanci toto řízení vyhrát. Pan Jíša si myslel, že všechno mohu zařídit sám, sám vyhlásit, rozhodnout, a já jsem ho v této myšlence ponechal."

Vladimír Kotrouš přiznal, že převzal jen 150 tisíc, které vylákal podvodem. Podle něj ale nešlo o úplatek. Majiteli autoservisu Jíša za to slíbil, že zajistí trvání smlouvy městské policie s jeho firmou, i když věděl, že svému slovu nemůže dostát.

Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Podle obžaloby ale Vladimír Kotrouš měl převzít mnohem víc za ovlivnění veřejných zakázek ve prospěch autoservisu Jíša. Podle soudu převzal 350 tisíc korun. Obhajovací argumenty obžalovaného odmítla jako účelové státní zástupkyně Jana Hercegová:

"Pan obžalovaný musel nějak vysvětlit částku 150 tisíc korun, protože s touto částkou byl zadržen, a zvolil způsob vysvětlení tak, že se raději přiznal k trestnému činu podvodu. Pan obžalovaný má právo hájit se, jak uzná za vhodné. Takže pokud se přiznal pouze k jednomu skutku, je to jeho právo. Já se s tím také v závěrečné řeči vypořádám."

Za podvod by totiž Vladimíru Kotroušovi hrozil mnohem nižší trest než za přijetí úplatku. Svou argumentací nepřesvědčil ani předsedu senátu Kamila Kydalku, který mu poté uložil už zmíněný trest:

"Měl požadovat úplatek, to je evidentní. Spáchal takový čin jako úřední osoba - s ohledem na své pracovní a funkční zařazení ve smyslu trestního zákoníku úřední osobou byl. A měl v úmyslu sobě opatřit značný prospěch, to jest prospěch nad 500 tisíc korun. Přitěžují mu okolnosti, za jakých se jednání dopustil, zneužívaje své funkce. Dospěli jsme k závěru, že je na místě udělit trest v době trvání šesti let, což je blíže k dolní trestní sazby. Jelikož dosud trestán nebyl, zařadili jsme ho do věznice s dozorem, místo do věznice s ostrahou."

Foto: ČT24
Soud se při rozhodování opíral zejména o svědectví Josefa Jíši. Vycházel také z nahrávky, kterou majitel autoservisu při jedné ze schůzek s Vladimírem Kotroušem pořídil, ale i z policejních odposlechů. Stěžejním důkazem pak byla stopa chemikálie z 200 tisíc korun, které byly označené policií, na Kotroušových kalhotách.

Státní zástupkyně Jana Hercegová i Vladimír Kotrouš si ponechali lhůtu pro podání odvolání. Zatím tak není jasné, zda případ poputuje na vyšší instanci. Žalobkyně byla s výší uloženého trestu vězení spokojená. Sama totiž navrhovala trest na spodní hranici zákonné sazby, která byla od pěti do dvanácti let.

Na místo šéfa městských strážníku pražští zastupitelé zvolili Eduarda Šustera, který dosud velel pohotovostním jednotkám státní policie. Podle předáka policejních odborů Milana Štěpánka teď musí obnovit důvěryhodnost pražské městské policie, což nebude jednoduché.