Trojský kůň u Bouzova: Z hlavy se rozhlédnete po okolí
Pod hradem Bouzov ve stejnojmenné obci v severozápadní části okresu Olomouc najdeme jeden světový unikát. Největší dřevěnou stavbu „Trojského koně“ na světě s veřejně přístupnými vnitřními prostory. Vysoký je 15 metrů, dlouhý 16 a váží asi 40 tun.
Snad každý zná pověst z řecké mytologie o dřevěném Trójském koni, v jehož dutém břichu se Řekové dostali do města Troja a vyhráli válku. Jestli opravdu existoval a jak by asi vypadal, se dnes odborníci jen dohadují. Po staletí se ale lidé pokoušeli legendárního koně postavit.
Jeden takový stojí i v podhradí Bouzova. Jeho vnitřní prostory jsou opravdu značné. Do útrob bouzovského koně by se prý vešlo 120 a 130 dospělých lidí. Stavba koně je výjimečná i z hlediska konstrukce, projektoval ji totiž stavitel lodí. Horní část trupu koně je projektována jako obrácený lodní kýl a je využívána jako galerie, kde se vystavují obrazy.
V útrobách koně vás pak 52 schodů přivede z břicha až do jeho hlavy, která je ve výšce 14 metrů. Z tamní vyhlídky pak očima nebo ušima koně můžete sledovat panorama romantického hradu Bouzov s jeho obrannými věžičkami, kterým dominuje majestátní okrouhlá věž s vyhlídkovou plošinou pod špičatou střechou, městečko Bouzov a malebné okolí. Díky tomu byl trojský kůň zařazen i mezi české rozhledny.
Unikátní okenice
Zajímavostí bouzovského Trojského koně jsou také obří kulaté štíty po stranách trupu. Každý má asi půl tuny a kromě ozdoby mají i praktický význam. Dají se totiž natočit před okna v trupu a slouží tak jako unikátní okenice v případě nepříznivého počasí.
Mimochodem, pro stavbu koně bylo původně použité smrkové dřevo. Provozovatelé areálu ale před několika lety koně přestavěli a použili modřín, který lépe odolává počasí.
Trojský kůň je součástí historického areálu, který slouží návštěvníkům od roku 1998. K kromě koně tu najdeme repliky různých zbraní, obléhacích strojů i mučicích nástrojů doby středověké, dále přilbice, rytířskou zbroj, erby, korouhve a další zajímavosti.
V areálu se také konají různé programy a vystoupení tematicky zaměřené na dobu středověkou, především husitskou.