Týden v číslech

Mariánský sloup v Plzni, foto: Palickap, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Sedm procent lidí během epidemie ztratilo práci. Tři roky potrvá oprava Mariánského sloupu v Plzni. Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

1 190 000 000 000

Alena Schillerová, foto: ČTK / Kateřina Šulová
korun činí celková opatření na podporu české ekonomiky. Z toho přímá podpora je 216 miliard korun a záruky na úvěry 951,5 miliardy korun. V České televizi to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Úterý

7%

Čechů, kteří byli před epidemií pracovně aktivní, ztratilo práci. Platí to pro 24 procent osob samostatně výdělečně činných a tři procenta zaměstnanců. Vyplývá to z třetí vlny průzkumu mezi 3000 respondenty ve výzkumného projektu Život během pandemie, na kterém se podílí společnosti PAQ Research a iniciativa IDEA AntiCovid a data sbírá agentura NMS.

Středa

348 970

Lidé čekající na testy na náměstí Míru, foto: Anton Kajmakov
žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) přijala Finanční správa. Průměrná částka na jednu žádost je 24.758 Kč.

Čtvrtek

15

minut stačilo k zaplnění denní kapacity pro plošné testování kvůli koronaviru v Praze. Na některých místech ho provázel chaos a docházelo i k šarvátkám. Odběrová místa jsou kromě Prahy také v Brně, Olomouci, Litoměřicích, Uničově a Litovli.

Pátek

10.

narozeniny slaví gorilí sameček Kiburi. Byl třetím mládětem gorily nížinné, které se narodilo v pražské zoologické zahradě. Ve svahilštině jeho jméno znamená "hrdý" a má značit, jak moc je pražská zoo na své gorily pyšná. Prvním mládětem z pražské zoo se stala Moja, která se narodila v prosinci 2004 a dnes žije ve Španělsku v parku Cabarcéno.

Sobota

75 - iny

Mariánský sloup v Plzni, foto: Palickap, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
slaví sálový cyklista Jan Pospíšil. S bratrem Jindřichem se stali dvacetinásobnými mistry světa v kolové.

Neděle

2 200 000

korun bude stát oprava barokního mariánského, nebo také morového, sloupu na centrálním náměstí Republiky v Plzni. Mariánský sloup dala postavit městská rada roku 1681 před Císařským domem jako vyjádření díků za skončení epidemie moru. Dílo významného barokního plzeňského sochaře Kristiána Widemanna, které je od roku 1958 památkově chráněno, má ale množství prasklin a potřebuje restaurátorský zásah. Oprava se plánuje na tři roky.