Týden v číslech

Foto: Miloslav Hamřík, Pixabay / CC0

40% Čechů má nedostatečné úspory, ČNB očekává silnou recesi. Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

200 000 000 000

Foto: Miloslav Hamřík, Pixabay / CC0
korun. O tolik by se podle odhadů mohl prohloubit schodek státního rozpočtu. Ministerstvo financí aktuálně počítá s poklesem ekonomiky o 5,1 procenta.

Úterý

20%

lidí nevystačí ani měsíc se svými finančními rezervami. Více než 40 % lidí lituje, že nemá v současné době naspořeno více peněz. Vyplývá to z průzkum Češi a finanční rezervy, který pro Modrou pyramidu v těchto dnech realizovala nezávislá výzkumná agentura Ipsos.

Středa

12:30

Foto: ČTK / René Fluger
Ve středu po obědě zazněla po celém Česku písnička Není nutno od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Lidé tak poděkovali a vyjádřili zpěvem poděkování a podporu lékařům, sestřičkám, lékárníkům, řidičům, hasičům a dalším profesím bojujícím proti šíření koronaviru.

Čtvrtek

1%

ČNB snížila základní sazbu. Současný vývoj ovlivněný pandemií koronaviru podle rady celkově vede k potřebě dalšího významného snížení sazeb v letošním roce, což by mělo podpořit zotavování ekonomiky. ČNB totiž očekává silnou recesi, ve které česká ekonomika setrvá po zbytek letošního roku.

Pátek

55 000 000 000

korun by měl činit navýšený rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Navýšení o tři miliardy by mělo mimo jiné pomoci pokračovat v dopravních stavbách bez přerušení i v současné krizi, stavební firmy tak nejspíš dostanou příplatek za práci ve ztížených podmínkách.

Sobota

428.

Socha Jiřího Wolkera v Prostějově, foto: Jaegerndorfer, Wikimedia Commons, CC0 1.0
výročí narození pedagoga a filozofa Jana Amose Komenského, zakladatele moderní evropské pedagogiky. Tento den se slaví jako Den učitelů.

Neděle

120.

výročí narození básníka Jiřího Wolkera. Život Jiřího Wolkera byl velmi krátký, zemřel ve věku nedožitých 24 let. Jeho dílo ale žije dodnes. Mezi nejznámější patří básnické sbírky Host do domu a Těžká hodina. Věnoval se také překladu, novinařině. V roce 1923 se mu stala osudnou tuberkulóza, kterou se snažil léčit ve Vysokých Tatrách, ale na začátku roku 1924 se vrátil domů, kde této nemoci nakonec podlehl.