Týden v číslech

Cena Magnesia Litera, foto: archiv Magnesia Litera

Půl milionu stromů vysázeli Češi pro budoucnost, rekordní počet knih v boji o Magnesia Litera. Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Cena Magnesia Litera, foto: archiv Magnesia Litera

Pondělí

138 000 000

Foto: archiv CzechInvest
korun ušetří v příštích třech letech podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) stát sestěhováním agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí. Jejich novým sídlem bude státní budova ve Štěpánské ulici v Praze. Cílem projektu užšího propojení agentur je podle Havlíčka mimo jiné nabídnout podnikatelům služby státních institucí na jednom místě. Hospodářská komora tento krok v minulých dnech kritizovala.

Úterý

563 000

Projekt „Sázíme budoucnost“, foto: archiv Ministerstva životního prostředí ČR
stromů vysadili lidé v projektu „Sázíme budoucnost“. Do výsadby se zapojilo téměř 9000 dobrovolníků. Projekt Nadace Partnerství oficiálně začal v polovině loňského září, cílem je vysadit za pět let deset milionů stromů mimo les.

Středa

488

přihlášených knih evidují pořadatelé výročních knižních cen Magnesia Litera. Ty budou soutěžit v osmi kategoriích. Loni to bylo 412 knížek. Nejvíce knih tradičně bojuje v kategorii Litera za prózu, letos to je 95 titulů. Hlavním vítězem loňského ročníku se stal román Radky Denemarkové Hodiny z olova.

Čtvrtek

90

Film Tonka Šibenice, foto: ČT
let uplynulo od uvedení prvního českého zvukového hraného filmu Tonka Šibenice. Snímek se divákům představil 27. února 1930 při slavnostní premiéře v pražském kině Alfa. Melodramatický příběh režiséra Karla Antona o prostitutce s dobrým srdcem natočený podle povídky Egona Erwina Kische původně vznikal jako němý a ozvučen byl až dodatečně. Stalo se tak po požáru tehdejších filmových ateliérů v Praze na Kavalírce koncem roku 1929.

Pátek

15,5%

nárůst meziročního čistého zisku na 17,7 miliardy korun oznámila Česká spořitelna. Provozní zisk banka zvýšila o 8,6 procenta na 22,5 miliardy korun. Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů. Na konci loňského roku jich měla 4,6 milionu. Vlastníkem spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank.

Sobota

100.

Foto: G-Klub
výročí uzákonění „československého jazyka“ za oficiální jazyk. Tzv. jazykový zákon přijalo Národní shromáždění 29. února 1920.

Neděle

125

let od premiéry opery Bouře Zdeňka Fibicha. Dílo na libreto Jaroslava Vrchlického se příliš často neuvádí. V zahraničí se hrálo pouze jedinkrát v roce 2007 v německém Bielefeldu.