Týden v číslech

Foto: Ken Teegardin, Flickr, CC BY-SA 2.0

Rekordní rok pražského letiště, klesající automobilová výroba, kompenzace za odklon od uhlí. Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

2,8 %

Foto: Ken Teegardin, Flickr, CC BY-SA 2.0
růstu zaznamenaly spotřebitelské ceny v Česku za loňský rok. Jde o druhou nejvyšší průměrnou roční míra inflace za posledních 11 let. Vyšší byla pouze v roce 2012. Ceny zboží vzrostly o 2,3 procenta, ceny služeb stouply o 3,7 procenta. V největší míře to podle údajů Českého statistického úřadu ovlivnily ceny za bydlení.

Úterý

10 500 000

cestujících přepravily loni žluté vlaky. Dopravce RegioJet tak slaví rekordní rok a nárůst o 8%. Letos plánuje RegioJet další nové linky. Například provoz vlaků z Prahy do Budapešti přes Vídeň. V plánu jsou také nové vlakové spoje na Ukrajinu a do Polska.

Středa

14 600 000 000

Foto: Ondřej Tomšů
korun (581 milionů eur) by mělo získat Česko z evropského fondu za odklon od uhlí. Evropská komise chce kompenzovat regionům závislým na uhlí a dalších fosilních zdrojích přechod na klimaticky odpovědné hospodářství. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je to ale málo.

Čtvrtek

17 800 000

cestujících odbavilo v loňském roce pražské Letiště Václava Havla. V průměru to znamená, jako by letiště v nonstop provozu každou hodinu odbavilo přes dva tisíce cestujících. Počet pasažérů se pravidelně zvyšuje od roku 2013. Nejvíce lidí loni z pražského letiště cestovalo do Velké Británie, více než 2,1 milionu. Následovaly města v Itálii, Rusku, Španělsku a Francii.

Pátek

1 427 563

Foto: tbSMITH, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0
osobních aut vyrobily za loňský rok tuzemské automobilky. Je to o 0,7 procenta méně než v předchozím rekordním roce. Důvodem poklesu je zhoršující se ekonomika ve světě.

Sobota

22 000 000

turistů se loni ubytovalo v České republice. Podle ředitele CzechTourism ale cílem není další růst, ale udržitelný cestovní ruch. K tomu má sloužit vytvoření 14 center turistického ruchu rozesetých po celé zemi, která chce CzechTourism propagovat v okolních a později i ve vzdálenějších a mimoevropských zemích, a tím turisty rozmístit rovnoměrněji.

Neděle

15,1

stupňů Celsia naměřili v pražském Klementinu v roce 2007. I když letošní začátek roku je také velmi teplý, 13 let starý rekord odolává.