Týden v číslech

Foto: David Fernández, Pixabay / CC BY-NC-ND 2.0

České koruně se daří, prodej hybridů roste, více než stovku českých nádraží čeká rekonstrukce. Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

25,30

Foto: David Fernández, Pixabay / CC BY-NC-ND 2.0
Kč je hranice, kterou prolomila česká koruna poprvé od dubna 2018. Česká měna je nejsilnější za poslední téměř dva roky. Posiluje i vůči dolaru. Důvody, proč se české koruně tak daří, si nejsou ekonomové úplně jistí.

Úterý

680

bankrotů obchodních společností bylo vyhlášeno v roce 2019. To je o 22% více než předloni. Vzrostl i počet bankrotů podnikatelů. Těch bylo 7 940.

Středa

624 000 000

Marian Jurečka, foto: Jana Přinosilová, archiv ČRo
korun vyplatit loni stát politickým stranám. Největší částku, 161 milionů korun, získalo ANO, a to zejména díky počtu poslanců i krajských zastupitelů. Stát vyplatil příspěvek 36 uskupením.

Čtvrtek

1 160 000 000

korun požaduje vrátit Brusel kvůli chybám v zemědělských dotacích. Česko chce smírčí řízení. Tuzemské úřady podle Bruselu nedostatečně kontrolovaly, komu se evropské peníze přidělují. Sankce vychází z auditního šetření, které proběhlo před třemi lety. Podle Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který stál tehdy v čele ministerstva zemědělství, je to dílčí úspěch. Původně totiž hrozila vratka 7,5 miliardy korun.

Pátek

2,9 %

Foto: ČT24
činí aktuální nezaměstnanost v Česku. Ačkoli proti listopadu mírně stoupla, meziročně ale podíl nezaměstnaných klesl, předloni v prosinci dosáhla míra nezaměstnanosti 3,1 procenta.

Sobota

8 346

hybridů se prodalo za loňský rok. Nejprodávanější značkou je Toyota. Zatímco prodej aut s hybridním pohonem se tak zvýšil o 73 procent, celý tuzemský automobilový trh o čtyři procenta klesl.

Neděle

116

nádražních budov čeká v letošním roce rekonstrukce. Správa železnic na opravy vynaloží přes 1,7 miliardy Kč, přibližně o 200 milionů Kč více než loni.