Týden v číslech

Ilustrační foto: Preis_King, Pixabay / CC0

Rekordní nákupy Čechů na internetu, po třech letech rekonstrukce se znovu otevírá Státní opera. Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Rekordní nákupy Čechů na internetu, ilustrační foto: Preis_King, Pixabay / CC0

Pondělí

30,24

Jaderná elektrárna Temelín, foto: IAEA Imagebank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0
TWh dodaly do přenosové sítě v loňském roce jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Je to třetí největší produkce v historii ČR. Výroba meziročně vzrostla v obou elektrárnách. Šest jaderných výrobních bloků pokrylo více než třetinu výroby v Česku.

Úterý

3:3

Remízou skončilo tradiční Silvestrovské derby mezi Slavií a Spartou. Fotbalové klání internacionálů se konalo už po 34. S nerozhodným výsledkem se odvěcí rivalové rozešli teprve popáté. Slávisté třikrát vedli, ale Letenští dokázali i díky jednomu gólu nováčka Jana Kollera pokaždé srovnat. V derby veteránů nad 45 let zvítězila Sparta vysoko 5:1.

Středa

58

Nemocnice Na Bulovce, foto: Alžběta Švarcová, archiv ČRo
sekund po půlnoci se narodilo první miminko roku 2020. Šlo o Lauru z Břeclavi. V Praze drží primát chlapec Artem, který se narodil akutním císařským řezem v Nemocnice Na Bulovce v čase 0:02.

Čtvrtek

155 000 000 000

korun utratili loni Češi v internetových obchodech. Je to o 15 procent více než v roce 2018. Vyplývá to z údajů Asociace pro elektronickou komerci. Největší podíly na obratu tvořily elektronika, kosmetika a oblečení.

Pátek

5

Film Staříci, foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
nominací na Ceny české filmové kritiky za loňský rok získal film režisérů Martina Duška a Ondřeje Provazníka Staříci a komedie režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci. V těsném závěsu za nimi je se čtyřmi nominacemi drama režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče, které je i v užší nominaci na Oscary v kategorii cizojazyčný hraný film. Výsledky budou vyhlášeny 1. února.

Sobota

140

Státní opera v Praze, foto: Jorge Láscar, Flickr, CC BY 2.0
let uplynulo od premiéry Smetanovy symfonické básně Blaník, šesté a poslední z cyklu Má vlast.

Neděle

132

let od svého prvního otevření se opět slavnostně otevírá Státní opera. Budova nynější Státní opery v Praze vznikla na konci 19. století jako Nové německé divadlo. Je považována za jeden z nejkrásnějších operních domů v Evropě, s vynikající akustikou a bohatou malířskou a sochařskou výzdobou. Rekonstrukce budovy Státní opery trvala skoro tři roky a stála 1,3 miliardy korun.