Týden v číslech

Škoda Superb, photo: Škoda Auto

Průměrná mzda v Česku stále roste, Škoda svolává kvůli poruše blinkrů Superby II. do servisu. Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

38 600 000 000

Kupónová knížka, foto: Rios, Public Domain
činil schodek státního rozpočtu ke konci listopadu. Loni v listopadu skončilo hospodaření státu ve schodku 21,6 miliardy korun. Letošní rozpočet je schválený se schodkem 40 miliard korun.

Úterý

25

let uplynulo od ukončení druhé vlny kupónové privatizace. Do nabídky šel majetek 861 akciových společností.

Středa

33.697

Škoda Superb, foto: archiv Škoda Auto
korun si v průměru aktuálně vydělají pracující v Česku. Je to průměrně o 2163 korun více než před rokem. Obecně ovšem platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Čtvrtek

90 000

vozů Superb druhé generace bude svolávat do servisů mladoboleslavská Škodovka. Důvodem je chybná konfigurace takzvaného Body-Control-Modulu, kvůli níž výjimečně nemusí být detekována a na přístrojové desce zobrazena porucha předních směrových světel.

Pátek

3,4%

Foto: Ondrej.konicek, Wikimedia CC BY-SA 3.0
ukazuje meziroční růst cen obchodníků. Výsledek signalizuje zpomalení tempa. Lidé utráceli více za oblečení, počítačovou techniku, ale také za potraviny. Naopak u čerpacích stanic se tržby za prodej pohonných hmot snížily o 0,3 procenta, což je druhý letošní pokles po květnu.

Sobota

30.

výročí demise předsedy vlády ČSSR Ladislava Adamce. Sestavením nové vlády byl pověřen místopředseda vlády Marián Čalfa, který se následně stal 10. prosince 1989 premiérem v takzvané „vládě národního porozumění“. Ta pak dovedla zemi k prvním demokratickým volbám v roce 1990.

Neděle

90

let uplynulo od otevření Dětského domova Dagmar pro opuštěné děti v Brně-Žabovřeskách. Ten byl vybudovaný z výtěžku prvních sbírek pod vánočním stromem republiky v Brně.