Týden v číslech

Poslední vozík s vytěženým uhlím z dolu Lazy, foto: ČTK / Jaroslav Ožana

Česko populární destinací amerických studentů, po 130 letech skončila těžba v dole Lazy, Slavia dohrála v Lize mistrů Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Poslední vozík s vytěženým uhlím z dolu Lazy, foto: ČTK / Jaroslav Ožana

Pondělí

5248

Divoká Šárka, foto: iliusvla, CC BY-SA 3.0
amerických studentů přijelo do České republiky v akademickém roce 2017/18. Jejich počet tak vzrostl oproti předchozímu akademickému roku o 9,9 %. Česká republika je v rámci Evropy sedmou nejpopulárnější destinací mezi americkými studenty.

Úterý

55

let je pražská Divoká Šárka chráněným přírodním útvarem. Toto označení získala jako první lokalita na území Prahy.

Středa

1:3

Slavia Praha prohrála v Edenu s Interem Milán, foto: ČTK / Vít Šimánek
prohrála v pátém zápase Ligy mistrů pražská Slavia doma v Edenu s Interem Milán. Definitivně tak ztratila šanci na postup do jarních kol evropských pohárů.

Čtvrtek

130

let se těžilo černé uhlí v dole Lazy na Karvinsku. 28. 11. vyvezli havíři poslední vozík. V Dole Lazy se začalo těžit v roce 1892. Tehdy se jmenoval Nová jáma a šlo o největší a nejmodernější důl s roční kapacitou těžby 500.000 tun uhlí. Dodnes se v něm vytěžilo skoro 146 milionů tun uhlí. Za socialismu důl nesl jméno Antonína Zápotockého, po změně režimu byl přejmenován na Důl Lazy.

Pátek

15 200 000 000

Foto: Gerd Altmann, Pixabay / CC0
korun by měla podle ministryně financí Schillerové přinést příští rok do rozpočtu elektronická evidence tržeb. Z toho 2,4 miliardy korun souvisí s květnovým rozšířením EET na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly.

Sobota

76

míst po celé republice nabízelo v rámci Evropského týdne anonymní otestování na HIV. Mezi nimi města jako Praha, Brno, Olomouc, Liberec nebo i Hradec Králové. Akce předchází Světovému dni boje proti AIDS, který tradičně připadá na 1. prosince.

Neděle

30

let mohou Češi a Slováci svobodně cestovat k našim jižním sousedům. 1. 11. 1989 Rakousko zrušilo s okamžitou platností vízovou povinnost pro cesty čs. občanů do Rakouska. Během prosince se tak tisíce lidí vypravili podívat „kapitalistické ciziny“. Tuto možnost až na výjimky většina lidí v době totalitního režimu neměla.