Týden v číslech

Schengenská dohoda, foto: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Češi se obávají ekonomických dopadů pandemie. Před 35 lety byla podepsaná Schengenská dohoda.

Schengenská dohoda, foto: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Pondělí

1 000 000 000

Foto: klimkin, Pixabay / CC0
korun navíc odsouhlasila vláda pro Ministerstvo zemědělství. Peníze půjdou na opatření pro boj se suchem a povodněmi.

Úterý

9 z 10

Čechů se obává zvyšování cen, čtvrtina se bojí, že nebude schopná splácet své závazky a třetina pracujících má obavy z propouštění. Pocit ohrožení koronavirem je naopak nejnižší od vyhlášení nouzového stavu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos.

Středa

+ 83%

Foto: Jacqueline Macou, Pixabay / CC0
zaplatí Češi za brokolici. Z loňských květnových 26,05 koruny zdražila na letošních 41,37 Kč. O desítky procent se zvýšily ceny za citrony, česnek, kiwi, pomeranče nebo květák. Výrazně levnější naopak byla cibule, jejíž cena klesla v květnu téměř na polovinu loňské, nebo zelí. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Čtvrtek

90%

českých domácností má v současnosti bankovní účet. V roce 2015 to bylo 79 procent. Za posledních deset let se také zvýšil počet lidí, kteří využívají elektronické bankovnictví. Vyplývá to z průzkumu Ministerstva financí k finanční gramotnosti.

Pátek

55-tiny

Filip Topolm, foto: Pastorius, CC BY 3.0
by oslavil jeden z nejcharismatičtějších českých rockových hudebníků Filip Topol. V červnu 2013 ale Topol v pouhých osmačtyřiceti letech zemřel. Muzikant vtiskl svou pečeť především legendární undergroundové skupině Psí vojáci. První veřejné vystoupení absolvoval syn dramatika a chartisty Josefa Topola (a mladší bratr spisovatele Jáchyma Topola) jako sotva třináctiletý u tehdejšího disidenta Václava Havla na Hrádečku, kde dělal předzpěváka skupině Plastic People of the Universe.

Sobota

80.

výročí narození básníka a prozaika Václava Hraběte. Byl jedním z významných představitelů tzv. beat generation v Československu. Zemřel na otravu plynem v pouhých 25 letech v roce 1965. Těsně před smrtí se Václav Hrabě setkal s americkým básníkem Allenem Ginsbergem, který v roce 1965 navštívil Prahu.

Neděle

35

let od podpisu Schengenské dohody o rušení kontrol na společných hranicích.