Týden v číslech

/c/pixabay/zeme/rakousko_alpy.jpg

Každý pátý Čech zvažuje dovolenou v Rakousku, vodohospodáři vypustili do Dyje 2000 jeseterů malých. Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

179.393

Stavební parcely na Havlíčkobrodsku, foto: Pohled 111, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

nemovitostí nemá podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových jednoznačného vlastníka. Nejasný vlastník figuruje u 174.040 pozemků a 5353 staveb. Majetek, u kterého nebude konkrétní majitel známý do konce roku 2023, připadne státu.

Úterý

5 500 000 000

korun je připraveno na zateplování bytových domů. To je o miliardu více než se původně plánovalo. Peníze jdou přes Ministerstvo pro místní rozvoj z evropských dotací.

Středa

2000

Vypouštění jeseterů do řeky, foto: ČT24

jeseterů malých vypustili do řeky Dyje vodohospodáři ve snaze navrátit rybu do moravských řek. Celkem během pěti let by mělo dojít k vypuštění 25.000 jeseteřích jedinců. Projekt začal v roce 2017, potrvá do roku 2021. Mláďata jsou ze speciální kontejnerové líhně na Dunaji ve Vídni.

Čtvrtek

44%

Miloš Zeman, foto: Michaela Danelová, archiv ČRo

lidí, což je o šest procentních bodů méně než v březnu a nejméně od června 2017, kdy mu věřilo 41%, důvěřuje prezidentovi Miloši Zemanovi. Současně se zvýšila nespokojenost lidí s aktuální politickou situací v České republice. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění

Pátek

62%

českých malých podniků zaznamenalo v porovnání s předchozím rokem výrazný pokles tržeb. Vyplývá to z průzkumu iniciovaného společností Facebook, OECD a Světovou bankou v 50 zemích světa. Ekonomická krize vyvolaná pandemií covid-19 zvlášť tvrdě dopadne na malé firmy od kaváren, přes knihkupectví po instalatéry.

Sobota

19

Sysel, foto: BS Thurner Hof, Wikimedia Commons, CC 3.0

syslů obecných vypustili experti z norimberské zoologické zahrady v Českém středohoří. Jde o projekt na záchranu tohoto kriticky ohroženého druhu. Od roku 2017 vypustila norimberská zoo do české přírody asi 50 syslů.

Syslové mají rádi terén s nízkou trávou, takže jsou pro ně ideálním místem k životu travnatá letiště či golfová hřiště. I proto se jim daří na malém letišti na kopci Raná.

Neděle

39%

Rakouské Alpy, foto: Ron Porter, Pixabay / CC0

Čechů by chtělo v létě vyrazit do Alp. Dovolenou v Rakousku zvažuje každý pátý Čech. Vídeň plánuje navštívit asi desetina převážně mladších českých cestovatelů. Léto v Rakousku láká více turisty s vyšším než základním vzděláním. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research pro spolkovou zemi Dolní Rakousko.