Týden v číslech

Foto: Jernej Furman, Flickr, CC BY 2.0

Nejvíce zahraničního kapitálu ve firmách je z Nizozemska, české cestovní kanceláře meziročně tratí až 80%. Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

128 600 000 000

Foto: Gerd Altmann, Pixabay / CC0

korun představuje objem Nizozemci investovaného kapitálu do základního jmění českých firem. Následuje Lucembursko s 107,7 miliardy korun a na třetím místě jsou Němci s 96 miliardami korun. Poprvé od roku 2016 tak Němci nevedou žebříček největších zahraničních vlastníků.

Úterý

75%

studentů počítá v zimním semestru s výjezdem do zahraničí s evropským programem Erasmus. Pouze devět procent výjezd zrušilo.  Podle zástupců Domu zahraniční spolupráce jsou univerzity většinou připraveny na to, že pokud by se epidemiologická situace zhoršila, přešly by na on-line výuku a umožnily by tak pokračování studia v programu Erasmus.

Středa

9 000

Velkochov kuřat, foto: Viktor Daněk, archiv ČRo

kuřat za hodinu poráží závod Vodňanská drůbež ve Vodňanech z koncernu Agrofert. Do roku 2021 by měla zprovoznit novou porážku na zpracování jatečných kuřat, což by umožnilo rozšíření na 13.500 kusů. Roční produkce firmy stoupne do čtyř let o deset milionů kuřat na 75 milionů kusů. Vodňanská drůbež je největší zpracovatel a dodavatel drůbežího masa v ČR a jediný český zpracovatel kachen.

Čtvrtek

2 300 000 000

Mýtná brána, foto: Florida Turnpike, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

korun utržila v loňském roce Společnost CzechToll, současný správce mýtného systému v ČR.  Firma začala provozovat mýto v prosinci loňského roku, do té doby se věnovala přípravám nového satelitního systému.

Pátek

160

Alfons Mucha, foto: George R. Lawrence, Wikimedia Commons, CC0

let od narození malíře, grafika, designéra Alfonse Muchy, čelného představitele období secese. Zemřel v roce 1939.

Sobota

70 - 80%

ztráty vykazují meziročně české cestovní kanceláře. Cestování je stále omezené a zájezdy na letošní léto mohou prodejci nabízet jen do vybraných destinací. Mezi neprodávanější destinace v současné době patří Řecko, Bulharsko a Chorvatsko.

Neděle

107 000

Split v Chorvatsku, foto: Martinasl, CC BY-SA 4.0

Čechů přijelo podle Chorvatského turistického sdružení do Chorvatska od začátku letošního července do poloviny měsíce.  Enormní a stále rostoucí zájem o cesty do Chorvatska sledují i čeští dopravci. Jejich vlaky, autobusy a letecké spoje v červenci do Chorvatska odvezly tisíce cestovatelů.