Týden v číslech

Foto: Archiv Škoda Auto

Žebříček největších firem v Česku ovládla Škoda; Ruzyně v desítce nejpostiženějších letišť v Evropě

Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

20

Ilustrační foto: Jan Rosenauer, ČRo

stanic na dobíjení elektromobilů za 10 milionů korun by mělo letos a příští rok přibýt v Brně. Město na to poskytne pozemky, realizaci i provoz zajistí městská společnost Teplárny Brno. Momentálně jsou v Brně desítky dobíjecích stanic na elektromobily, většina ale patří soukromým vlastníkům a jsou přístupné pouze pro evidované uživatele.

Úterý

78 000 000

korun půjde z norských fondů na ochranu biotopů. Dotace tak pomohou například k obnově mokřadů nebo péči o přirozená stanoviště ohrožených zvířat. Norské fondy vyčlenily pro Česko na období od roku 2014 do roku 2021 dohromady téměř pět miliard korun. Peníze směřují do 11 programů, například na podporu výzkumu, ochrany životního prostředí, kultury či menšin a znevýhodněných.

Středa

2 746 478

daňových přiznání přijala Finanční správa. Je to méně než v loňském roce, kdy jich bylo celkem 2,8 milionu. 64 % poplatníků odevzdalo daňové přiznání písemnou formou, aplikaci EPO využilo 21 procent a datovou schránku 15 procent.

Čtvrtek

175

let slouží cestujícím nejstarší pražské železniční nádraží - Masarykovo nádraží.  První vlak přijel z Olomouce se slavnostně vyzdobenou lokomotivou nazvanou Čechy. Významný železniční uzel slouží celé roky bez větších změn v původní podobě, jen název se za 175 let měnil sedmkrát.

Pátek

123 200 000 000

Kč činí objem veřejných zakázek, které investoři zadali do srpna stavebním firmám. Trh tak víceméně stagnuje. Největším zadavatelem je Správa železnic se zakázkami za 25,9 miliardy korun.

Sobota

459 100 000 000

korun utržila za loňský rok Škoda Auto. Umístila se tak na prvním místě žebříčku, který každoročně sestavuje sdružení Czech Top 100. Na druhé místo se tentokrát dostal Energetický a průmyslový holding s tržbami 230 miliard korun. Třetí příčku obsadil polostátní ČEZ, který vykázal tržby 206,2 miliardy korun.

Neděle

250 000

cestujících odbavilo během července pražské letiště. Jde o více než šestinásobný nárůst oproti červnu, ovšem 87% meziroční pokles.  Aktuálně se z Prahy léta do 80 destinací, což je o polovinu méně než vloni. Nejvíce cestujících letělo na linkách mezi Prahou a Burgasem, Amsterdamem a Heraklionem, ze zemí pak do Řecka, Velké Británie a Bulharska.