Týden v číslech

Кабан, иллюстративное фото: Pixabay

Zadlužení Čechů vzrostlo na 2,52 bilionu korun, myslivci za rok ulovili o 74 procent divočáků víc.

Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

400

představení zrušilo od března kvůli koronaviru Národní divadlo.  Z 80.910 vstupenek vrátilo zatím 73.630 kusů. V penězích by ND mělo vrátit 53,3 milionu korun. Na setkání zaměstnanců k zahájení 138. sezony to řekl ředitel ND Jan Burian. Národní divadlo nezačalo hrát ani po částečném uvolnění jarních omezení, kdy vláda umožnila produkce pro 100, později 500 lidí. Podle vedení divadla to bylo ekonomicky nerentabilní.

Úterý

2 520 000 000 000

korun je aktuální dluh obyvatel Česka. Meziročně tak vzrostl o 143 miliard. Mohou za to hlavně úvěry na bydlení. Růst zadlužení obyvatel tak nezastavil ani koronavirus, ani pokles ekonomické aktivity.

Středa

96%

firem klesly příjmy.  Desetina koronavirovou krizi nepřežije, vyplývá z průzkumu mezi členy iniciativy Firmy sobě. Více než polovině tržby klesly o více než 70 procent. Dosud nedostatek peněz trápí 86 procent firem zapojených do průzkumu.

Čtvrtek

140

let lákají návštěvníky Kasematy pod brněnským hradem Špilberk. Muzeum města Brna výročí připomíná menší výstavou v severní části kasemat. Kasematy každoročně navštíví desetitisíce turistů. Barokní valené chodby ze 40. let 18. století původně sloužily vojákům, po roce 1784 se změnily v žalář. První návštěvníci si kasematy prohlédli v srpnu 1880.

Pátek

23.

ročník největší tuzemské výstavy aut Autoshow Praha na pražském výstavišti v Letňanech nabídl prezentaci více než 30 automobilových značek. Světovou premiéru tu měl čistě elektrický vůz od značky Kaipan 415 "Forfifteen“, který je určený pro řidiče již od patnácti let.

Sobota

239 818

divokých prasat odlovili lovci za poslední myslivecký rok. To je o 74% víc než v předchozím roce. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého jde o rekord. Myslivecký rok končí posledního března.

Neděle

200

let od okamžiku, kdy se novým majitelem zámku Sychrov stal kníže Karel Rohan. Odstartovala tak 125 letá éra tohoto rodu na Sychrově a doba největší slávy zámku. Dnes je novogotický zámek státním majetkem.