Týden v číslech

Foto: Lucie Fürstová, archiv ČRo

Tři čtvrtiny firem nemají ochranu proti hrozbám na internetu; občerstvení z výdejního okna nebo přes rozvoz si nyní kupuje o zhruba čtvrtinu víc strávníků než na jaře,

Každý článek publikovaný Radio Prague International obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

100 000 000

Richard Brabec,  foto: archiv Úřadu vlády ČR

Kč nabídne Ministerstvo životního prostředí obcím, které leží na území národních parků. Dotaci mohou využít například na nákup moderního osvětlení či podporu turismu, který nezatíží životní prostředí. Ministr Richard Brabec (ANO) chce klást větší důraz na zakládání zeleně. Informačním centrům chce poskytnout příspěvek i na vytvoření nových multioborových tras, publikací či vzdělávacích projektů.

Úterý

2 439 000 000 000

Kč by měl podle odhadů činit státní dluh na konci příštího roku.  To je proti letošnímu plánovanému výsledku nárůst o 301 miliard korun.

Středa

414 000 000

Ilustrační foto: Thomas Yuan,  Flickr,  CC BY 2.0

Kč každým dnem uzavření ztrácí na tržbách gastronomické odvětví. Do konce roku by mohl být propad až 70 miliard korun. Na virtuální tiskové konferenci to za výzkumnou společnost Nielsen řekl Jakub Špika. Léto podle něj jarní propady zdaleka nekompenzovalo a podzim přináší další výrazné ztráty. Nejstrmější propad tržeb zaznamenaly bary.

Čtvrtek

60

Pražské planetárium,  foto: Harold,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0

let slouží odborníkům i veřejnosti Planetárium u Výstaviště. Nabízí program pro veřejnost a školy a pro zájemce o astronomii i řadu kurzů, kroužků a výstav. Pražské planetárium patří mezi 50 největších v Evropě. Promítací kupole planetária má průměr 23,5 metru; největší je planetárium v ruském Petrohradě (s průměrem 37 metrů).

Pátek

13

let fungovalo v ČR zdaňování tzv. superhrubé mzdy. To nyní končí. Místo toho se má od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u lidí se mzdou asi nad 140.000 korun měsíčně část příjmů nad tuto hranici sazbou 23 procent. Zrušení ještě není definitivní. Zákon musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Sobota

70%

Rozvoz jídla,  foto: Michaela Danelová,  archiv ČRo

Čechů si kvůli podpoře objednává jídlo z restaurací nebo přes rozvoz. To je zhruba o čtvrtinu víc strávníků než při jarní vlně nákazy. Vyplývá to z průzkumu společnosti Up Česká republika. Nejčastěji si lidé jídlo takto zajišťují jednou až dvakrát týdně.

Neděle

¾

firem nemají dostatečnou ochranu proti vnějším hrozbám na internetu. Vyplývá to ze studie kyberbezpečnosti, kterou provedla mezi 200 firmami se sídlem v ČR poradenská firma BDO. Nedostatky objevila hlavně ve způsobu ověřování a přihlašování do firemních sítí a v zabezpečení vzdáleného přístupu pro práci z domova. Firmy mají také problémy s příliš jednoduchými hesly, která zaměstnanci používají i k přístupu do soukromých e-mailů a aplikací.