Týden v ČR 34 - 2018

Koncert '68 k 50. výročí okupace země vojsky Varšavské smlouvy

Česko si připomnělo výročí srpnové okupace. Modlitba pro Martu rozezněla „Václavák". Senioři si od ledna polepší průměrně o devět set korun. Prezident Zeman vyznamená prvorepublikového premiéra Švehlu Řádem bílého lva. Víc než třetina dní letošního léta měla tropické teploty přes třicet stupňů.

Koncert k výročí srpnové okupace přilákal 50 tisíc lidí


Lidé v Česku i na Slovensku si v úterý 21. srpna připomněli 50 výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Při této příležitosti se konala řada akcí na mnoha místech v Česku - jako výstavy, koncerty, vzpomínková shromáždění, ale především uctění památky lidí, kteří za odpor vůči okupantům zaplatili životem. V 11:00 hodin vystoupili premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) na vzpomínkovém aktu před budovou Českého rozhlasu. Jejich projevy doprovodil pískot části přihlížejících. Vzpomínkový den vyvrcholil večerním koncertem na Václavském náměstí v Praze, který přilákal na 50 tisíc lidí. Zahájila ho několikaminutová projekce se vzpomínkami pamětníků na srpnové události z řad známých osobností. Na koncertu pak zněly hity z 60. let, které v novém aranžmá zazpívali současní umělci. Diváci tak slyšeli například Lady Carneval, Bratříčku zavírej vrátka, Želvu nebo Klaunovu zpověď. Večer za mohutných ovací zakončila Marta Kubišová svou slavnou Modlitbou pro Martu. Emotivní atmosféru ještě umocnily speciální světelné efekty. Režisér koncertu Michal Caban do scény zapojil také budovu Národního muzea, která se ocitla v palbě reflektorů. Na střeše plály ohně, spustily se rudé pruhy látky, které se pak změnily v trikolóru. Kromě vnějšího nasvícení zrekonstruované budovy muzea byla ale nainstalována světla i dovnitř.

„Jsme pravděpodobně první, kdo v 127leté historii, muzeum osvítili nejen zvenku, ale i zevnitř", upozornil Caban. Po skončení koncertu na budovu byly promítány barvy trikolory a někteří lidé šli zapálit svíčku k pomníku Jana Palacha před budovou muzea. Připomeňme, že vpád vojsk Varšavské smlouvy znamenal konec reformního procesu, který zavádělo tehdejší vedení KSČ v čele s prvním tajemníkem Ústředního výboru Alexandrem Dubčekem a který se označuje jako pražské jaro. Následovala po něm doba normalizace. Část okupačních vojsk v Československu zůstala a opustila stát až koncem 80. let.

Sněmovna schválila změnu důchodů. Přilepší si lidé s nízkými penzemi a senioři nad 85 let


Senioři si od ledna polepší průměrně o devět set korun. Penzisté nad 85 let dostanou ještě navíc tisícovku měsíčně. Sněmovna přehlasovala Senát a schválila vládní návrh zákona o důchodovém pojištění. Poslanci schválili normu jednohlasně, pro bylo všech 170 přítomných.

staré ženy,  důchodci,  senioři,  senior | foto: Fotobanka Pixabay

Nejvíc si mají polepšit lidé s nízkou penzí. S rozhodnutím sněmovny byl spokojený vicepremiér Jan Hamáček z ČSSD.

„Je to jasný signál pro naše důchodce, že mohou počítat s razantním navýšením a není tam žádná nejistota", uvedl. Dolní komora o důchodové novele jednala asi tři hodiny. Spor se vedl o vládní a senátní návrh, tedy o to, kdo by měl dostat tisícikorunu navíc. Podle schváleného vládního záměru by měli mít od příštího roku o tisícikorunu vyšší důchod lidé, jimž bylo 85 let. Senát navrhoval přidat tisícikorunu těm, kteří pobírají penzi 25 let bez ohledu na věk. Podle senátora Miloše Vystrčila z ODS by byla spravedlivější:

„Zahrnovala i zhruba 135 tisíc důchodkyň - matek, které mají jeden z nejnižších důchodů", připomněl.

Zvýšení důchodů v příštím roce by mělo přijít státní kasu skoro na 38 miliard korun. Vláda s tím počítá v první verzi návrhu rozpočtu. Změny v důchodech ještě musí podepsat prezident.

Platy nepedagogických pracovníků vzrostou o deset procent, slíbil Babiš


Platy nepedagogických pracovníků ve školství by v příštím roce měly vzrůst o 10 procent. Premiér Andrej Babiš (ANO) to slíbil zástupcům školských odborů. Návrh rozpočtu školství dosud počítal s růstem platů nepedagogů o šest procent. Učitelům by se podle premiéra měly platy zvýšit o 15 procent. Babiš říká, že obě navýšení jsou reálná od ledna příštího roku.

„Dohodli jsme se se školskými odbory, že od 1. 1. 2019 navýšíme učitelům platy o 15 procent a nepedagogickým pracovníkům o 10 procent. Držíme dohody, které jsme pracovníkům ve školství dali. Kvalita vzdělání a spokojení učitelé a další pracovníci jsou to nejdůležitější pro naše děti", uvedl Babiš na twitteru.

Například polovina školníků brala loni podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí méně než 18 412 korun a stejný podíl vedoucích školních jídelen měl méně než 23.781 korun, přičemž průměrná mzda v Česku činila 29 504 korun hrubého měsíčně. Předseda školských odborů František Dobšík navýšení platů vítá. Odbory by podle něj ale chtěly, aby se platy zvedly už v tomto roce.

Školní jídelna v Ústí nad Orlicí: na zvlněné podlaze praská dlažba | foto: Zuzana Pecháčková

„Pokud to (vláda) myslí s prioritou školství vážně, byl by dobrý signál, dát už něco v tomto roce", uvedl Dobšík. Slibované navýšení o desetinu se netýká ostatních nepedagogických pracovníků ve veřejné správě, pro které vláda navrhuje šestiprocentní růst sumy na platy.

Antimonopolní úřad znovu přezkoumá zrušený tendr na výběr mýta


Úřad pro ochranu hospodářské soutěže musí znovu rozhodnout o platnosti soutěže na vůbec největší současnou státní zakázku v Česku - mýtný systém. Svým podřízeným to nařídil předseda úřadu Petr Rafaj, který tak rozhodl o stížnosti ministerstva dopravy. To v řízení vybralo sdružení firem CzechToll a SkyToll. Úřad ale v květnu rozhodl, že resort udělal zásadní chyby v zadání, a výběr vítěze zrušil.

Na soutěž si stěžoval současný správce mýta - společnost Kapsch, která v tendru neuspěla. Podle ní uchazeči nedostali v zadávacím řízení od ministerstva dopravy stejné podklady. Antimonopolní Úřad dal v prvním stupni firmě Kapsch za pravdu a výběr vítěze tendru zrušil. Na to zareagoval ostře šéf ministerstva dopravy coby zadavatele tendru, Dan Ťok (za ANO). Podle něj šlo o absurdní tvrzení a důvody a proti verdiktu ÚOHS podal rozklad. Chyby v soutěži chce teď znovu posoudit šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Mýtná brána s kamerovým systémem,  která spadá pod Šlapanice | foto: Tomáš Jelen

„Je nutno znovu řádně posoudit, zda pochybení měla tak vážný vliv na nabídkovou cenu a na veřejnou zakázku celkově", upozornil.

Zakázku na výběr mýta po roce 2019 za skoro 30 miliard korun vyhrálo sdružení firem Sky Toll a Czech Toll skupiny PPF. Sdružení rozhodnutí antimonopolního úřadu vítá. Stejně jako ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO: „Jsem rád, e to rozhodnutí padlo, a že to umožňuje, abychom pokračovali v soutěži".

Resort dopravy zatím podle předběžného opatření antimonopolního úřadu nesmí smlouvu s vítězem tendru uzavřít.

Česká armáda chystá nákup nových bojových vozidel


Česká armáda chystá pořízení nových bojových vozidel pěchoty a samohybných kanónů. Moderní technika má nahradit dosluhující systémy, které u českých útvarů slouží desítky let. Uvedl to na cvičení DUKLA SPIRIT 2018 v Doupovských horách velitel pozemních sil brigádní generál Josef Kopecký.

Armádní technika | foto: Ivan Holas

Obrana se chystá vypsat na přelomu září a října výběrová řízení na vrtulníky a na bojová vozidla pěchoty. Jde o zakázky za víc než 60 miliard korun. Zásadní je podle Kopeckého zakázka na nákup bojových vozidel pěchoty.

„Mělo by to být přezbrojení celé sedmé brigády. Jedná se o 200 kusů vozidel pěchoty. Ukončeno by to mělo být v roce 2025. Bavíme se zhruba o částce kolem padesáti miliard korun", přiblížil.

Postupné přezbrojení jednotek je podle Kopeckého nutné s ohledem na lepší bezpečnost vojáků a standardy severoatlantické aliance. Oběma kritériím stará technika nevyhovuje.

Prezident Zeman udělí prvorepublikovému premiérovi Švehlovi Řád bílého lva


Prezident Miloš Zeman udělí 28. října řád Bílého lva prvorepublikovému premiérovi Antonínu Švehlovi. Někdejší šéf agrární strany dostane in memoriam nejvyšší české vyznamenání. Prezident Zeman to oznámil při zahájení agrosalonu Země Živitelka v Českých Budějovicích.

Antonín Švehla | foto: Archiv Libora Vykoupila

„Velmi bych si přál, aby si lidé vážili politiků, kteří ve své době dokázali podporovat zemědělce i v politické rovině. Ne jenom jako producenty potravin, ale také jako tvůrce nádherné krajiny, nad kterou není", poznamenal. Dodal, že proto se rozhodl Švehlovi udělit Řád bílého lva první třídy. Zeman dosud udělil 21 Řádů bílého lva. Většinu obdrželi vojáci z první či druhé světové války a představitelé cizích států. Loni udělil stejný řád nejvyšší třídy pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi. Zeman už v uplynulých měsících řekl, že některým z řádů či medailí vyznamená trojici českých vojáků, kteří padli na začátku srpna při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Vyznamenání se od něj dočká i dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká.

Agrární komora: Sucho napáchalo škody až za 11 miliard, zemědělci chtějí odškodnění


Letošní sucho způsobilo v zemědělství podle Agrární komory škody až jedenáct miliard korun. Oznámil to prezident komory Zdeněk Jandejsek. Podle něj jsou největší škody na obilovinách, u cukrové řepy, chmele i na krmných plodinách. Zemědělci proto budou po státu požadovat odškodnění ve výši až dvě a půl miliardy korun, a to nejpozději do konce roku.

Stát ale zatím nevyplatil ani odškodnění za loňské sucho, které podle Agrární komory způsobilo škody za 12 miliard korun. Zemědělci nakonec zažádali o více než jednu miliardu.

Dotace pro zubaře mají zlepšit dostupnost péče v odlehlých oblastech


Zubařů je v Česku jednou tolik, než by bylo potřeba - přesto je v některých oblastech péče špatně dostupná. Situace je podle ministerstva zdravotnictví nejkritičtější na Táborsku, Strakonicku, Ústecku nebo Bruntálsku. Změnit to mají dotace - první tři v hodnotě tří a půl milionu korun už ministerstvo rozdalo. Dotace původně měly sloužit na vybavení ordinací, nakonec je ale zubaři můžou použít jen na mzdy, říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Nebojte se zubaře! | foto: Fotobanka Pixabay

„Investiční dotace, tedy dotace na vybavení, by pro lékaře byla velice administrativně náročná. Lékaři by například museli soutěžit vybavení přes veřejnou zakázku. Z toho důvodu se MZ rozhodlo změnit dotaci na personální zajištění, která není tak administrativně náročná a zároveň pokrývá významnou část nákladů ordinace", doplňuje.

Podle Stomatologické komory ale ani dotační program patně dostupnou péčí nevyřeší - první měsíce programu prý ukázaly, že zubaři se jen kvůli dotaci nechtějí stěhovat z větších měst na venkov. Podle prezidenta komory Romana Šmuclera by problém vyřešilo víc peněz od pojišťoven.

„Problém je v tom, že ve stomatologii chybí miliardy ročně a do české stomatologie jde ročně řádově jednotky milionů, čili nečekáme, že to může přinést nějaký dramatický výsledek. Jakmile budou mít pojišťovny peníze na to, aby mohly zaplatit péči toho lékaře aspoň z hlediska nákladů, tak ti lékaři se poperou o pacienty, protože lékařů je u nás neskutečně mnoho", uvedl.

V malých městech a obcích ale nechybějí jen zubaři, stejný problém je i s praktiky, pediatry a někde i veterináři. Podle Stanislava Polčáka ze Starostů a nezávislých, který je předsedou Sdružení místních samospráv, tento problém navíc trvá už delší dobu. Sdružení praktiků s ministerstvem zdravotnictví už pracuje na nové koncepci primární péče a jedna z otázek je, jak dostat lékaře do méně atraktivních lokalit.

Chebsko a okolí znovu zasáhlo zemětřesení. Obešlo se beze škod


Lidé na Chebsku a Sokolovsku v noci na pátek opět zažili zemětřesení. Sílu seismologové upřesnili z původních 3,7 na 3,2 stupně magnituda. Nejsilnější otřesy přišly kolem půl druhé hodiny ranní. Epicentrum zemětřesení bylo podle seismologů severovýchodně od Aše v hloubce dvou kilometrů. Zemětřesení zaznamenali taky obyvatelé vzdálenějších lokalit, například na Tachovsku nebo u Kadaně na Chomutovsku. Lidé mohli cítit dunění a chvění nebo slyšet cinkání skleniček, říká Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Záznam úterní seismické činnosti na Chebsku | foto: Geofyzikální ústav AV ČR

„Těchto zemětřesení tam lidé v posledních letech pociťují desítky. Škody ale nepůsobí, je to spíše pocitové zemětřesení", dodává.

Zemětřesný roj se na Chebsku naposledy objevil letos v květnu, kdy se otřesy opakovaly po dobu dvou týdnů. Nejsilnější zemětřesení tehdy přesáhlo magnitudo čtyři.

Skončil letošní ročník soutěže Vinař roku. Křišťálový pohár putuje do Mikulova


Galavečerem na Žofíně skončil šestnáctý ročník Vinaře roku. Křišťálový pohár si odneslo vinařství Volařík z Mikulova, a to za kolekci bílých vín. Cenu získalo v konkurenci téměř šedesátky vinařů z Moravy, kteří do soutěže zaslali skoro 550 vzorků. „Pro něj to žádná novina nebude, protože to již vyhrál třikrát", uvedl po vyhlášení výsledků ředitel soutěže Petr Marek.

víno,  vinobraní,  réva,  hrozen | foto: Vojtěch Man

Majitel Miroslav Volařík přitom loňskou sklizeň nehodnotí jako optimální. „Vzhledem k těžkostem s kvalitou hroznů sklizně 2017 mě vítězství v soutěži překvapilo", uvedl Volařík.

Další místa na stupních vítězů brali reprezentanti sousedních okresů. Na druhém místě se umístilo vinařství Znovín Znojmo, na třetím pak Zámecké vinařství Bzenec. Vinař roku je nezávislá soutěž, jejímž cílem je hodnotit kvalitu vína produkovaných vinaři a vinařstvími z České republiky. Patnáctý ročník pořádal Český archiv vín ve spolupráci s Vinařskou asociací a Asociací sommelierů. V Česku se předává více ocenění - například Svaz vinařů každoročně vyhlašuje soutěž Vinařství roku.

Návštěvnost kempů v Česku roste


Stále víc lidí si pro odpočinek vybírá kempy. Jejích návštěvnost roste v posledních šesti letech až o desítky procent ročně. Vychází to z údajů Českého statistického úřadu. Jen za první pololetí letošního roku zamířilo do kempů víc než 270 tisíc cestovatelů. „Počet kempů se téměř nemění, drží se kolem 515. Ovšem letošní teplé počasí jejich provozu svědčí. Meziročně se počet hostů v kempech zvýšil, v prvním čtvrtletí o 36 procent, a ve druhém o 22 procent", přiblížil Pavel Vančura z ČSÚ. Z největší nabídky kempů si lidé můžou vybírat v Jihočeském kraji a to z víc než 130 míst.

Vodácký kemp | foto: Lukáš Milota

Nárůst hostů ale hlásí i další ubytovací zařízení jako jsou hotely nebo penziony. Jejich návštěvnost vzrostla od roku 2012 o 30 procent.

Fotbalisté Olomouce nevyužili v kvalifikaci Evropské ligy šance a se Sevillou prohráli


Fotbalisté Olomouce prohráli na úvod play-off o postup do Evropské ligy se španělskou Sevillou 0:1. Favorizovaný španělský tým rozhodl gólem ze závěru utkání. Celkově měla Sigma v zápase víc brankových příležitostí, ty ale - před návštěvou více než 11 tisíc diváků - nevyužila. Šance měl i záložník Jakub Plšek...

„Výsledek 0:1 je zklamání. Ale věřili jsme si, že můžeme hrát s kýmkoliv, když k tomu přistoupíme zodpovědně. Bohužel, že jsme nedali aspoň gól, kdy přišla tak výborná kulisa", netajil po utkání zklamání.

Odveta je na programu ve čtvrtek v Seville.

Ve středu 22. srpna trpělo nedostatkem vody 94 procent území Česka


Víc než třetina dní letošního léta měla tropické teploty přes třicet stupňů. Vyplývá to ze statistik Českého hydrometeorologického ústavu. Loni byly čtyři dny, kdy teplota klesla pod dvacet stupňů, letos byl takový den jeden. Od roku 1880 se jednalo o čtvrtý nejteplejší červenec v historii celého světa, říká Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického ústavu.

Sucho,  jih Třebíčska,  Vysočina | foto: Michal Malý

„Teploty mezi 25 až 30 stupni loni byly něco málo přes třetinu dní, letos skoro v polovině. A teploty přes 30 stupňů Celsia byly loni v méně než pětině případů, letos to byla více než třetina dní", vysvětluje Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického ústavu.

Z analýzy pro ČT vyplývá, že v nejteplejších oblastech v Česku jako Polabí nebo jižní Morava se počet dní s tropickými teplotami blíží až k polovině.

Vědci také zveřejnili letošní maximum, co se týká sucha. Ve středu 22. srpna trpělo nedostatkem vody 94 procent území Česka. V 70 procentech oblastí bylo sucho výjimečné nebo extrémní. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky současné deště pomůžou, ne ale všude - srážky nemusejí stačit na Vysočině, ve východní a severní části Čech a ve Středočeském kraji, kde je situace se suchem nejhorší.