Týden v ČR

Vladimír Špidla na Parlamentním shromáždění zemí NATO v Praze, foto: ČTK

Země Severoatlantické aliance se rozhodly usmířit. Krize, která vznikla kolem války v Iráku, se překoná ve společné snaze obnovit zemi a přivést Irák k demokratickým volbám. Shodli se na tom zástupci zemí NATO během Parlamentního shromáždění v Praze.

Doug Bereuter,  foto: ČTK
Země Severoatlantické aliance se rozhodly usmířit. Krize, která vznikla kolem války v Iráku, se překoná ve společné snaze obnovit zemi a přivést Irák k demokratickým volbám. Shodli se na tom zástupci zemí NATO během Parlamentního shromáždění v Praze.

Jeho předseda Doug Bereuter na středeční závěrečné tiskové konferenci mimo jiné řekl:

Vladimír Špidla na Parlamentním shromáždění zemí NATO v Praze,  foto: ČTK
"Ve velmi živé diskusi, kterou jsme tady v Praze vedli, jsme se shodli na nebezpečích, kterým čelí nejen noví členové aliance. Jsou to především terorismus, teroristické státy a zbraně hromadného ničení. To jsou primární nebezpečí pro všechny země NATO. Hovořili jsme o úloze Severoatlantické aliance v boji proti terorismu a zbraním hromadného ničení. Pochopitelně se vedla diskuse na téma Irák. Z jednotlivých projevů je jasně patrné, že je důležité hledět do budoucnosti. Krize kolem války v Iráku se zaceluje a to hlavně díky tomu, že se všechny státy shodly na nutné pomoci Iráku po válce."

Shromáždění diskutovalo i o bezpečnosti Evropské unie. Premiér Vladimír Špidla varoval před tím, aby se Evropská unie stala vojenskou supervelmocí, jež by měla konkurovat Spojeným státům. Soudí, že kdyby se Unie stala protiváhou USA, byla by to tragická chyba. Tendence, že by se tímto směrem mohl vývoj ubírat, prý cítí. Řekl, že Evropská unie potřebuje vybudovat svoji obrannou a zahraniční politiku, ale nikoli na úkor oslabení transatlantických vazeb.


Jan Kavan,  foto: ČTK
Ministr zahraničí Cyril Svoboda obvinil svého předchůdce, nynějšího předsedu Valného shromáždění OSN Jana Kavana, že poškodil Českou republiku. Kavan ještě jako ministr podle něj podepsal prohlášení, že skartoval na 400 tajných spisů, včetně písemností z jednání NATO. Asi dvě třetiny z nich ale byly nalezeny, zbývající se dohledávají. Ministerstvo předalo případ Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Kavanovi zastavilo předávání všech tajných informací. Až do skončení své funkce v New Yorku však zůstane řadovým zaměstnancem ministerstva zahraničí. Ministr Svoboda tak rozhodl proto, že jinak by mu nebylo možné proplácet letenky na newyorská jednání:

"Na našem ministerstvu respektujeme skutečnost, že Jan Kavan je předsedou Valného shromáždění OSN, tak že zřejmě jeho pracovní poměr skončí ke dni skončení této funkce. Jinak běžný postup by musel být, že by pracovní poměr z takovým pracovníkem měl být rozvázán okamžitě."

Cyril Svoboda,  foto: ČTK
Jan Kavan Svobodovo obvinění odmítá. Připouští však, že Česko touto aférou může být poškozeno:

"Může to poškodit Českou republiku v tom smyslu, že ji poškodí právě výroky ministra Svobody a pana poslance Klase, kteří tímto způsobem zpochybňují roli předsedy Valného shromáždění OSN, což je dosti nepochopitelné. Jsme vlastně jediná předsednická země, která nikdy nedala najevo, že si váží této nesmírně prestižní funkce, kterou tu zastávám."

Premiér Vladimír Špidla zatím s hodnocením případu čeká na vyjádření Národního bezpečnostního úřadu.


Nedostatky v odhalování trestné činnosti policistů vytýká České republice organizace Amnesty International. Podle její výroční zprávy policisty i nadále vyšetřuje inspekce ministerstva vnitra, tedy jejich resortní kolegové. Jak řekla Barbara Resnerová, místopředsedkyně pražské pobočky organizace, mělo by se to změnit:

"Tento systém, podle kterého jsou podezřelí policisté vyšetřováni svými kolegy, kteří jsou podřízeni stejnému nadřízenému - ministru vnitra, kritizovala Komise pro lidská práva OSN již v roce 2001. Tento systém by měl být změněn, není objektivní a spolehlivý. Inspekce by měla být nahrazena nějakým nezávislým orgánem s pravomocí vyšetřovat všechny stížnosti a trestní oznámení podaná na policisty."

Ministr vnitra Stanislav Gross ale s těmito výhradami nesouhlasí, protože už několik měsíců nejsou pravdivé:

"Od novely trestního řádu, to je od 1. 1. 2002, trestné činy policistů nevyšetřují policisté. Myslím si, že by si měla všimnout, že trestnou činnost policistů již více jak rok vyšetřují státní zástupci, kteří nespadají pod ministerstvo vnitra."


Velmi neobvyklou léčbu použili lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Aby pacientovi trpícímu silnou cukrovkou zachránili nohu, použili červy. Larvy přiložili do rány a ty pak samy strávily nemocnou tkáň. Noha se už za několik dnů začala uzdravovat. Nestandardní postup léčby řídil doktor Karel Novotný:

"My jsme použili larvy z toho důvodu, že jsme se potřebovali zbavit mrtvých svalových tkání u pacienta, kterému jsme nechtěli dál nohu rozřezávat a devastovat už tak strašně poničenou končetinu. Umožnilo nám to vyčistit ránu během několik dnů, zatímco klasickou metodou by to trvalo celou řadu týdnů a měsíců, možná."

Doktor Novotný nechal speciální larvy dovézt z Velké Británie. U nás léčení larvami není dosud schváleno:

"Zatím tato metoda není oficiálně schválená. Snažíme se o to, aby se nám to podařilo vyřídit přes úřady. Pokud ji ale do té doby budeme potřebovat, tak ji samozřejmě použijeme také. Tato metoda se běžně používá právě ve Velké Británii, ve skandinávských zemích, v Německu a ve Spojených státech. Samozřejmě i v zemích třetího světa."