Týden v ČR

Dobrovolníci ze sdružení Hand for Help (Foto: ČTK)
0:00
/
0:00

S Josefem Kubeczkou se nyní ohlédneme za nejdůležitějšími událostmi tohoto týdne v České republice.

Stanislav Gross  (Foto: ČTK)
Premiérovi Stanislavu Grossovi by mohlo kvůli kauze policejního týmu Mlýn hrozit trestní stíhání, soudí předseda poslanců Občanské demokratické strany Vlastimil Tlustý. Zvláštní policejní tým Grossovi přímo podléhal v době, kdy byl ministrem vnitra. Jeho existence vyvolala rozpaky právníků. Podle občanských demokratů by se měla případem zabývat zvláštní parlamentní vyšetřovací komise.

"Jsou jenom dvě možnosti: buď došlo k porušení zákona, a pak je to dokonce na trestní stíhání, případně zavření příslušného ministra, anebo je to přinejmenším vážné politické pochybení."

Ministr vnitra František Bublan  (vpravo) a předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím  (Foto: ČTK)
Parlamentní komise by měla podle poslance Tlustého vyšetřit, zda nešlo o porušení zákona, proč tým vznikl a co bylo předmětem jeho zkoumání. Tým údajně shromažďoval informace o lidech spojených s případem Vladimíra Železného a televize Nova, ale též o hospodaření Českých drah a o vysoce postavených důstojnících podezřelých z toho, že předávají citlivé informace podnikatelům vyšetřovaným kvůli hospodářské kriminalitě. Současný ministr vnitra František Bublan je přesvědčen, že jeho předchůdce zákon neporušil.

"A naopak si myslím, že kdyby tu trestní kauzu řešil například sám policejní prezident, tedy spojil svůj policejní tým s inspekcí, pak by to bylo špatně, pak by to bylo nezákonné. Pokud však bylo třeba vytvořit jeden vyšetřovací tým, který by byl složen z inspekce a normální policie, pak to mohl udělat jedině ministr, nikdo jiný."


Dobrovolníci ze sdružení Hand for Help  (Foto: ČTK)
Na účtech humanitárních organizací stále přibývají peníze na pomoc jihovýchodní Asii, postižené prosincovým zemětřesením a následnými přílivovými vlnami. Češi už mezi sebou vybrali více než čtvrt miliardy korun.

Na zdevastovaném území Srí Lanky už je dětská nemocnice z Liberce. Dobrovolníci ze sdružení Hand for Help odletěli s téměř dvaceti tunami zdravotnického materiálu. Dětskou ordinaci zřídili ve městě Galle na jihu země.

Dobrovolníci ze sdružení Hand for Help  (Foto: ČTK)
"Je to město, které má asi jeden a půl milionu obyvatel, a my máme provizorně nahradit dětskou nemocnici, která byla zničena vlnou tsunami. V té oblasti, pokud zatím mám informace, budeme jediný zdravotnický tým a srílanská vláda ho nazvala nadějí z Čech,"

řekla mluvčí liberecké výpravy Jana Eichlerová krátce před pondělním odletem. V únoru zamíří do Galle tým zdravotníků z Hradce Králové, kteří na žádost srílanských úřadů přivezou porodnici a gynekologickou kliniku. Vláda Srí Lanky také zdravotníky z Čech požádala, aby svou misi, která původně měla trvat tři měsíce, prodloužili na půl roku.

Čeští experti by se také mohli zapojit do projektu budování varovného systému v Indickém oceánu. Sdělil to ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Při jeho jednání v Indonésii se potvrdilo, že kvality našich odborníků jsou ve světě uznávané.

Rybář se dvěma chlapci na pláži u Kolomba na Srí Lance  (Foto: ČTK)
"Předpokládám, že se určitě zapojíme. Jednak proto, že Evropská unie se v tom chce velmi angažovat a my se tedy zapojíme v rámci unie. Proto je součástí naší delegace ředitel Českého hydrometeorologického ústavu, který dnes buduje předpovědní a výstražnou službu u nás. Bylo to vidět i tady, při jednání v Indonésií, že naše zkušenost se dvojími povodněmi, naše budování integrovaného krizového řízení má i tady zvuk. Myslím si proto, že naši experti určitě budou platnou součástí týmu, který se na budování předpovědního systému bude podílet."


Foto: ČTK
Ledové sochy vévodí beskydským Pustevnám. Sochařské sympozium nazvané Sněhové království se minulý víkend konalo už posedmé a zúčastnil se ho rekordní počet deseti týmů z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.

Sněhové království je pro návštěvníky šancí spatřit při práci sochaře, kteří jsou v tomto oboru mistry. Z obrovských sněhových válců o průměru i výšce tří metrů vytvořili deset obřích sněhových soch. Své sněhové kopie se dočkal například i bůh Radegast, patron Pusteven. Umělecký dojem soch v horském středisku ještě umocňuje jejich večerní nasvícení. Organizátorem Sněhového království je už sedmým rokem Miroslav Hrabal.

"Ten nápad přišel od mojí ženy, která studovala na Vysoké škole umělecko průmyslové a tam se bavila se svým profesorem Václavem Šerákem o tom, že se zúčastnil podobné akce ve světě. Když i po letech nikdo podobné sympozium v České republice nepořádal, tak jsme se do toho pustili my."

Letos se sochařského sympozia účastnilo deset týmů výtvarníků, což je podle Miroslava Hrabala maximální počet, který se na Pustevny vejde. Na svých sochách pracovali 4 dny.

"Vytvořila se díla Sněhová královna, Radegast, pro diváky bylo zajímavé Memento nebo Muž v sauně, Hospodská rvačka tam byla zajímavá. Krásné počasí, slunečno, prostě naprosto ideální počasí, které jsme pro diváky objednali."

Diváky nejvíce zaujala Sněhová královna, kterou vytvořil Radomír Surma. Porotě se nejvíc líbila socha Magenta, barva duše, barva vnitřních pocitů, od Vladimíra Uhlíka.

Sochy teď budou zdobit Pustevny dokud počasí dovolí. Sochaři se připravují na stavbu soch i v dalších českých střediscích. V březnu pak celý ročník uzavře ledové klání na Slovensku v Nízkých Tatrách.