Týden v ČR
Evropská komise začátkem týdne oznámila, že obnoví příliv peněz do několika českých operačních programů. Nový registr vozidel měl další problémy. Premiér Petr Nečas připustil, že český vzdušný prostor můžou v budoucnu hlídat jiné stroje, než stávající Gripeny. V Česku přibývá pacientů se závažnou střevní infekcí způsobenou bakterií klostridia. Praha se rozloučila s Antonínem Holým, vynikajícím chemikem a vědcem. Zemřel ve věku 75 let. V pátek večer zahájil slavnostní úvodní ceremoniál olympijské hry v Londýně.
"Okamžitě může probíhat proplácení z evropského rozpočtu do České republiky. Týká se to programů Technická pomoc, Výzkum a vývoj a částečně i Podnikání a inovace. Z regionálních programů Jihovýchod, Střední Morava, Jihozápad, Moravskoslezsko a pražský program Konkurenceschopnost."
Peníze například na české školství ale Brusel nepošle. Česko totiž nezvládlo napravit chyby, které se v čerpání peněz z fondu Vzdělávání pro konkurenceschopnost objevily. Resort tvrdí, že už dřív provedl několik nápravných opatření a je připraven podniknout i další kroky.
Nový registr vozidel měl další problémy. V pondělí a úterý nefungoval, ve středu vypadlo spojení na schengenskou databázi evidenčních čísel a hledaných vozidel. Ministerstvo dopravy svaluje vinu na policejní prezídium. Premiér Nečas prohlásil, že pokud bude systém nefunkční, měl by odejít ministr dopravy Pavel Dobeš. Systém začal uspokojivě fungovat až ve čtvrtek a v pátek. Úředníci vyřídili žádosti všech klientů, i když systém byl dál pomalý. Podle ombudsmana Pavla Varvařovského by škody, které tím státu vzniknou, mohly nahradit postihy viníků:
"Moje dlouholetá právnická zkušenost je taková, že když se chce, tak se viník najíti dá. Zákoník práce umožňuje postihnout i zaměstnance v omezené výši za jejich nedbalost a podobně. Myslím, že většinu těch peněz lze do rozpočtu získat zpátky od těch, kteří na tom mají svůj podíl."
Premiér Petr Nečas připustil, že český vzdušný prostor můžou v budoucnu hlídat jiné stroje, než stávající Gripeny. Vláda totiž nebude prodlužovat jejich pronájem od Švédska za každou cenu. Postoj švédské strany je podle Nečase překvapivě nevstřícný. Švédové podle médii nechtějí slevit z ceny dvou miliard korun za roční pronájem. Jak potvrzuje ministr obrany Alexandr Vondra z ODS, pokud se Česko se švédskou stranou nedohodne na lepších podmínkách, vláda pronájem 14 stíhaček neprodlouží.
"Ten zatímní stav jednání a jeho předběžné výsledky nebyly takové, abych s čistým svědomím mohl vládě doporučit na poslední švédskou nabídku přistoupit. Neplatí, že existuje jenom jedno jediné řešení. U každého jednání je vždycky chybou se upínat na jedno jediné řešení, protože pak ten, kdo vyjednává, se stává hříčkou vůči druhému."
Redukcí a rušením přebytečných agend státní správy a úřadů musí vláda najít 12 miliard korun úspor v roce 2014 a přes 24 miliardy o rok později. Ministři ale zatím navrhli škrty jen zhruba ve výši 600 milionů korun. Sdělila to vicepremiérka Karolina Peake, která má tento úkol na starosti. Nastínila také, jak chce při jeho řešení postupovat:
"V první řadě samozřejmě využijeme návrhy, se kterými přišly samy resorty. V druhé řadě se sejdeme se zástupci jednotlivých resortů, přizveme k tomu i externisty, například profesora Mejstříka z komise RIA a člena NERVu a další lidi, kteří se na tu veřejnou zprávu podívají trochu z venku."
V Česku přibývá pacientů se závažnou střevní infekcí způsobenou bakterií klostridia. Letos na ni zemřelo 50 lidí, za celý loňský rok jich bylo 56. Přibývá i počet nemocných, jejich počet loni přesáhl 1500. Zánět se u nich projevuje horečkami a těžkými průjmy a napadá často organismus oslabený antibiotiky. Onemocnění je v českém lékařském prostředí známé už několik let. Očkování proti bakterii není, ohrožena je především starší populaci říká šéf vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula.
"Když se podíváme na ta čísla z České republiky, tak je to jednoznačně pacient nad 75 let věku. Ta ochrana, protože se jedná o střevní bakterii, tak je to otázka hygieny rukou, ale i kvalitního imunitního systému, to znamená snaha, abychom se zbytečně nevystavovali antibiotikům. Na druhou stranu je třeba říci, že ta bakterie v řadě případů s námi je v běžném prostředí, několik procent populace má tuto bakterii a žije s ní bez jakýchkoliv problémů."
Praha se rozloučila s Antonínem Holým, vynikajícím chemikem a vědcem. Zemřel ve věku 75 let. Jeho objevy pomáhají léčit miliony lidí na celém světě. Jde třeba o preparát proti rychlému množení viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Dále také o léky na pásový opar, žloutenku typu B nebo pravé neštovice. Ve strašnickém krematoriu se s ním v úterý rozloučily tři stovky lidí. Proč byl Antonín Holý desítky let tak úspěšný, vysvětluje jeden z jeho žáků - biochemik Zlatko Janeba:
"Protože byl opravdu velmi tvrdě pracující vědec. Věnoval tomu všechno. Měl zřejmě i špetku štěstí, která je v tomto oboru potřeba, dokázal to skloubit všechno dohromady a měl dobré spolupracovníky."
V pátek večer zahájil slavnostní úvodní ceremoniál olympijské hry v Londýně. Českou vlajku při nástupu jednotlivých výprav nesl badmintonista Petr Koukal. Většinou bývá do této role vybrán medailový kandidát, Český olympijský výbor však zvolil muže se silným životním příběhem. Koukalovi před dvěma lety diagnostikovali rakovinu, přesto se po léčbě dokázal kvalifikovat na hry.
"Myslím si, že je to dobrý příklad toho, že Český olympijský výbor pořád ctí tu myšlenku olympijskou a snaží se i tím mým zvolením jít příkladem a dát veřejnosti najevo, že ta myšlenka tady opravdu dále žije a i ten sport dnes není jen o penězích a politice a dalších věcech, ale pořád je tam ten jakýsi sociální rozměr a tento případ to demonstruje."