Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Tento týden se nesl ve znamení stupňující se krize ve vládní straně Věci Veřejné.

Zleva Radek John a Vít Bárta,  foto: ČTK
Tento týden se nesl ve znamení stupňující se krize ve vládní straně Věci Veřejné. Podle pondělního vydání týdeníku Respekt řekl jejich (dnes už bývalý) místopředseda Jaroslav Škárka, že dostává od lidí kolem neformálního lídra "Véček" a ministra dopravy Víta Bárty peníze za za mlčení o financování strany. Škárka tvrzení popřel, z novinářky si prý "vystřelil", když zjistil, že si jej tajně nahrává. Později ale své stanovisko změnil. V úterním rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes uvedl, že od září pobíral měsíčně 55 000 korun za loajalitu. Nedávno prý také dostal 170 000 přímo od Bárty. Nato předal policii složku s údajnými důkazy. Kromě dokumentů, které podle něj dokazují například sledování politiků v Praze 1 agenturou ABL, složka obsahuje i obálku se zmíněnými sto sedmdesáti tisíci. A za co měl Škárka úplatek od Bárty dostat?

"Žádal po mně, aby prosazoval jeho zájmy v rámci plzeňského kraje. Jednalo se o to, aby bývalý primátor Plzně, pan Rédl, spolupracoval s naším plzeňským klubem, který spolupráci původně odmítl. Vzhledem k tomuto odmítnutí jsem měl usilovat na Radě VV, aby byl plzeňský klub zrušen a vyvořil se nový."

Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka,  foto: ČTK
Po podání trestního oznámení na neznámého pachatale byl Škárka ze strany vyloučen. Vzápětí nato ale podala další trestní oznámení šéfka poslaneckého klubu Věcí Veřejných Kristýna Kočí. Za loajalitu prý měla od Bárty dostat půl milionu korun. Ve čtvrtek ráno se Kočí sešla s premiérem Petrem Nečasem. Občanští demokraté měli údajně sondovat, kolik odpůrců Víta Bárty by bylo ochotno dál vládu podporovat. Nečas toto tvrzení odmítl. Kočí svolala poslanecký klub Véček do sněmovny. Radek John ale jako předseda převzal její pravomoci a svolal mimořádné jednání do sídla Věcí veřejných na Smíchově. Poslanecký klub se tak fakticky rozštěpil a začaly kolovat zvěsti, že se ho chystá opustit šest "véčkařů". Nejprve z něj vystoupil Stanislav Huml, ve čtvrtek večer byla vyloučena i Kočí. K situaci, která by mohla v krajním případě vést k předčasným volbám, se vyjádřil i prezident Václav Klaus:

"Samozřejmě, že to je věc naprosto nešťastná a pro mě opravdu nepochopitelná. Určitě z ní nemám radost. Na druhé straně, počkejme si na nějaký skutečně férový výsledek, protože takové výkřiky jednoho proti druhému mohou tu věc podle mého názoru do určité míry zkreslovat. Prostě bych byl strašně rád, kdyby se rychle zjistilo, jak to skutečně všechno bylo."


Petr Nečas a Benjamin Netanjahu  (vpravo),  foto: ČTK
Na historicky první návštěvu Česka přijel izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ve čtvrtek k večeru se sešel se svým protějškem Petrem Nečasem, v pátek ho na Hradě přijal prezident Václav Klaus. Cestu Netanjahua doprovázela mimořádná bezpečnostní opatření. Premiéři jednali především o spolupráci Izraele a České republiky v oblasti výzkumu a vývoje. Hovořili také o ekonomice a o kooperaci armád a obranného průmyslu.

Madeleine Albrightová,  foto: ČTK
V úterý dorazila do Prahy na soukromou návštěvu bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Během svého několikadenního pobytu v hlavním městě obdržela od ministerstva zahraničí darem kopie korespondence a jiných dokumentů spojených s jejím otcem, československým diplomatem Josefem Korbelem. Seznámila se také s reprezentačními prostorami ministerstva včetně bytu Jana Masaryka.

Hans Adam II.  (vlevo) převzal 6. dubna v Brně od rektora Petra Fialy  (vpravo) Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity,  foto: ČTK
Další osobností, která v uplynulých dnech soukromě zavítala do České republiky, byl vládnoucí kníže Lichtenštejnska Hans Adam II. Ten převzal ve středu v Brně Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity. Škola ho na půdě filozofické fakulty ocenila především za jeho snahy o rozvoj česko-lichtenštejnských vztahů a osobní angažovanost při navazování spolupráce mezi univerzitou a partnerskými institucemi v zahraničí. Hans Adam II. byl na soukromé návštěvě Brna od úterka. Jeho rod míval dříve na jihu Moravy rozsáhlé majetky včetně Lednicko-valtického areálu.

Jako méně vstřícný se ukázal být syn někdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který vyvrátil zprávy, že se bude podílet na opravě zámku v Panenských Břežanech, obývaného za války jeho rodinou. Heider Heydrich je prý tím, co o něm psala česká média, zklamán. Podle svých slov chtěl jen poradit a pomoci, nikoliv přímo shánět peníze. Proti jeho případnému zapojení do rekonstrukce zámku se postavili zástupci Svazu bojovníků za svobodu. Za vhodné ho nepovažovalo ani vedení středočeského hejtmanství, který celý nápad označilo za "krajně bizarní".


Staroměstský orloj v Praze se v pondělí zastavil. Kvůli opravám bude mimo provoz až do Velikonoc. Odborníci by měli zrekonstruovat jeho vnitřek, zpevnit kamenné zdivo a opravit závady v mechanismu stroje, vysvětlil Karel Žbánek z hodinářské firmy, která se o orloj stará:

"Podstatou celé akce je sanace zdiva ve spodní části schodiště a v prostoru za kalendáriem. Tato omítka se dlouhodobě odlupuje, odpadává a vlivem atmosférických podmínek dochází k zaprášení stroje."

Vedení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech oznámilo, že letos bude prezidentem festivalové poroty světoznámý maďarský tvůrce István Szabó. Filmy tohoto režiséra v minulosti získaly řadu ocenění a objevilo se v nich mnoho hereckých hvězd v čele s Klausem Mariou Brandauerem. Szabó je také jediným maďarským režisérem, který získal Oscara - konkrétně před dvaceti lety za film Mefisto. Letošní karlovarský festival se koná od prvního do devátého července.


Tomáš Řepka,  foto: ČTK
Disciplinární komise fotbalového svazu rozhodla, že zahájí řízení s kapitánem Sparty Tomášem Řepkou. Důvodem je fakt, že obránce Pražanů minulý víkend v ligovém duelu v Jablonci ukázal na diváky sedící na hlavní tribuně zdvižený prostředníček. Podrobnosti k rozhodnutí disciplinární komise dodal její mluvčí Jaroslav Kolář.

"Komise v tomto případě postupovala naprosto stejně jako v obdobných situacích, kdy delegát do zápisu napíše, že hráč měl být vyloučen. To se stalo i tentokrát, takže komise na základě zápisu o utkání a zprávě delegáta svazu zahájila disciplinární řízení s Tomášem Řepkou a zastavila mu s okamžitou platností závodní činnost až do vyšetření případu. Hráče si předvolala na další zasedání, které bude příští čtvrtek."

Rozhodnutí disciplinární komise znamená, že kapitán fotbalové Sparty Tomáš Řepka si nezahraje ani v pondělním derby se Slavií.